Jak będzie wyglądało budownictwo przyszłości? Gdynia i Karlino wiedzą więcej

W ramach nagrody w konkursie ECO-MIASTO w kategorii efektywność energetyczna budynków, przedstawiciele samorządów Gdyni i Karlina zostali zaproszeni przez firmę Saint-Gobain na wyjazd studyjny do Paryża. Było intensywnie i inspirująco.

– W konkursie ECO-MIASTO startowaliśmy już po raz czwarty. Za każdym razem otrzymywaliśmy wyróżnienia w różnych kategoriach. W ostatniej edycji konkursu, po raz pierwszy, gmina uzyskała trzy laury. Poczuliśmy się naprawdę bardzo docenieni – mówi Hanna Górecka-Banasik, kierownik Samodzielnego Referatu Energetyki w Urzędzie Miasta Gdyni.

Gdynia jest laureatem m.in. w kategorii efektywność energetyczna budynków, której patronuje grupa Saint-Gobain, partner konkursu ECO-MIASTO. Firma podeszła do nagrody ambitnie: przedstawiciele zwycięskich samorządów – Gdyni, ale także Karlina, które zwyciężyło wśród miast poniżej 100 tys. mieszkańców – zostali zaproszeni na wyjazd studyjny do Paryża.

Samorządy mogą więcej

– Podróż do Paryża miała przede wszystkim służyć temu, aby pokazać przedstawicielom samorządów, jakie rozwiązania można i powinno się stosować w budynkach po to, żeby mieszkańcom tych gmin żyło się lepiej – wyjaśnia Henryk Kwapisz, dyrektor ds. relacji instytucjonalnych Saint-Gobain Polska.

– Samorządy terytorialne wiedzą dużo lepiej niż władze centralne, jak skutecznie rozmawiać z mieszkańcami. Mają możliwość pokazania najkorzystniejszych i najbardziej efektywnych rozwiązań. Wiedzą, z kim i jak należy rozmawiać, i mogą w ten sposób promować efektywność energetyczną – mówił podczas wspólnego obiadu wiceprezes grupy Saint-Gobain ds. zrównoważonego rozwoju Emmanuel Normant.

Budownictwo przyszłości

Program wyjazdu był bardzo intensywny. Polska grupa odwiedziła m.in. Glass House: showroom, prezentujący najbardziej innowacyjne rodzaje szkła, zarówno dekoracyjnego, użytkowego, jak i konstrukcyjnego. Zaprezentowano szkła przyciemniane lub rozjaśniane za pomocą przycisku, szkła posiadające najróżniejsze faktury, szyby, w środku których znadują się tkaniny, szkła grzejące… Wszystkie zaprojektowane tak, by zapewnić najwyższe standardy izolacyjne, akustyczne, środowiskowe i estetyczne.

Jeszcze dalej idące innowacje zostały pokazane polskim samorządom w DomoLab. Jest to przestrzeń ekspozycyjna, w której widzimy dzisiątki istniejących już lub ciągle jeszcze opracowywanych rozwiązań z zakresu budownictwa. Empirycznie możemy doświadczyć, jak różne rodzaje oświetlenia wpływają na nastrój wewnątrz budynku lub jak zmienia się akustyka pomieszczenia w zależności od użytych materiałów. Interaktywna wystawa inspiruje, a przede wszystkim uświadamia, jak bardzo sposób projektowania budynków i użyte materiały wpływają na komfort życia.

Globalne zmiany klimatu dotyczą nawet małych gmin wiejskich

– Kiedy mówimy o zrównoważonym rozwoju w sektorze budownictwa, najważniejsze dla nas są klimat i energia. Budownictwo odpowiedzialne jest za 40 proc. światowego zużycia energii, 40 proc. emisji gazów cieplarnianych, a także za 40 proc. zużycia surowców – opowiadał Emmanuel Normant. Dlatego właśnie grupa Saint-Gobain zaangażowała się w badania i rozwój, mające doprowadzić do zminimalizowania wpływu budynków na środowisko poprzez czyste procesy produkcyjne i promowanie efektywności energetycznej w budownictwie.

– Nie tylko duże czy średnie miasta, ale przede wszystkim małe gminy wiejsko-miejskie czy wiejskie powinny wpasowywać się w ten nurt, w ten ogólnoeuropejski czy ogólnoświatowy trend myślenia o energii, o zużyciu tej energii i dbania o nasze środowisko i klimat – komentował podczas wyjazdu Waldemar Miśko, burmistrz Karlina.