Kolejne samorządy zgłaszają się, by powalczyć o tytuł Eco-Miasta. Dlaczego?

Miasta wahające się, czy wziąć udział w 7. edycji konkursu ECO-MIASTO, mają jeszcze czas – termin zgłoszeń mija 28 lutego br. Do udziału zaproszone są wszystkie polskie miasta realizujące ideę zrównoważonego rozwoju. Na zwycięzców czekają nagrody i tytuł Eco-Miasta 2020.

Gospodarka odpadami, gospodarka wodna, zieleń miejska, zrównoważona mobilność, efektywność energetyczna – to kategorie konkursowe 7. edycji ECO-MIASTO, projektu organizowanego przez Ambasadę Francji w Polsce i Centrum UNEP/GRID-Warszawa oraz współorganizowanego przez internetowy dziennik Teraz Środowisko. W każdej z kategorii przyznane zostaną dwie nagrody – dla miasta powyżej oraz poniżej 100 tys. mieszkańców. Udział w konkursie jest bezpłatny.

Konkurs pokazuje, że dzięki lokalnym inicjatywom możemy działać razem na rzecz ochrony planety. Dotąd wzięło w nim udział ponad 100 miast z całej Polski. Powodem tak dużego zainteresowania jest chęć wymiany doświadczeń w obliczu aktualnych wyzwań w dziedzinach takich jak, gospodarka odpadami, gospodarka wodna czy efektywność energetyczna. Zapraszam serdecznie wszystkie samorządy lokalne do udziału w 7. edycji konkursu ECO-MIASTO. Miasta biorące udział w konkursie będą miały szansę dołączyć do grona laureatów z lat poprzednich, a także skorzystają z doświadczeń francuskich partnerów.

– Frédéric Billet, Ambasador Francji w Polsce.

Wygrana daje gminie możliwość posługiwania się prestiżowym tytułem ECO-MIASTA i logotypem 7. edycji projektu we wszystkich swoich materiałach i kanałach promocyjnych. Dzięki zaangażowaniu BNP Paribas, Ceetrus Polska, Renault Polska i Fundacji Veolia Polska, będących Partnerami Strategicznymi projektu, wszyscy kandydaci mają także szansę na otrzymanie nagród specjalnych.

Ponad połowa ludzkości mieszka dziś w miastach. Generują one zdecydowaną większość globalnego PKB, ale też emisji gazów cieplarnianych. W obliczu kryzysu klimatycznego niezwykle ważne jest, by również polskie miasta decydowały się na służące ludziom i środowisku działania, dzięki którym zbliżać się będziemy do celu neutralności klimatycznej

– Maria Andrzejewska, dyrektor Centrum UNEP/GRID-Warszawa.

Na projekt składają się także warsztaty dla samorządów oraz międzynarodowa konferencja, która odbędzie się w dniach 7-8 kwietnia 2020 r. w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.