Nowa kategoria – gospodarka o obiegu zamkniętym. Budżety obywatelskie nowym elementem formularzy konkursowych

Rozpoczyna się szósta edycja programu ECO-MIASTO, jednego z największych projektów popularyzujących ideę zrównoważonego rozwoju miast w Polsce. Celem projektu jest promowanie wymiany doświadczeń między miastami oraz nagradzanie tych ośrodków miejskich, które najlepiej realizują politykę zrównoważonego rozwoju.

Uczestnicy konkursu dla miast mogą przesyłać zgłoszenia w pięciu kategoriach: mobilność zrównoważona, gospodarka wodna, gospodarka o obiegu zamkniętym, efektywność energetyczna budynków oraz zieleń a powietrze.

Dzięki szóstej już edycji projektu ECO-MIASTO chcemy pokazać, że polskie ośrodki miejskie mogą się pochwalić wieloma przykładami dobrych praktyk w dziedzinie zrównoważonego rozwoju, w tym w zakresie gospodarki o obiegu zamkniętym. Warto mówić o tych działaniach szczególnie teraz, gdyż w tym roku Katowice będą gospodarzem szczytu klimatycznego COP24. Jednocześnie zależy nam na tym, żeby zwrócić uwagę na rolę mieszkańców w tworzeniu zrównoważonych miast, ponieważ trudno sobie wyobrazić wprowadzanie realnych zmian bez udziału i poparcia lokalnych społeczności – mówi Pierre Lévy, Ambasador Francji w Polsce.

W tym roku po raz pierwszy jury konkursu oceni miasta za ich działania zmierzające w kierunku wprowadzenia gospodarki o obiegu zamkniętym. Zgodnie z tą ideą odpady nie powinny trafiać na wysypiska śmieci, dlatego konieczne jest efektywne gospodarowanie zasobami i zmniejszanie ilości produkowanych odpadów. Jeśli już one powstają, to mogą być przetwarzane w procesie recyklingu albo – w dalszej kolejności – stać się źródłem energii.

W szóstej edycji programu ECO-MIASTO raz pierwszy elementem formularzy konkursowych będą projekty realizowane w ramach budżetu obywatelskiego, czyli wydzielonej budżetu miasta, która przeznaczona jest na inicjatywy i projekty inwestycyjne zgłaszane bezpośrednio przez społeczeństwo lokalne. Dzięki tej zmianie jury będzie mogło wyróżnić samorządy także za bliską współpracę z mieszkańcami. Wiele projektów realizowanych z ich inicjatywy doskonale wpisuje się w ideę zrównoważonego rozwoju: odpowiadają one na potrzeby lokalnych społeczności i podnoszą jakość życia mieszkańców, a jednocześnie przynoszą korzyści środowiskowe.

Konkurs ECO-MIASTO
Tegoroczna edycja konkursu ECO-MIASTO rozpoczyna się 11 czerwca 2018 r. Samorządy do 10 września będą mogły nadsyłać wypełnione formularze zgłoszeniowe, dostępne na stronie eco-miasto.pl Miasta mogą zaprezentować swoje osiągnięcia w każdej z pięciu kategorii: mobilność zrównoważona, gospodarka wodna, gospodarka o obiegu zamkniętym, efektywność energetyczna budynków oraz zieleń a powietrze.

Do udziału w konkursie zaproszone są wszystkie polskie miasta i związki gminne. W każdej kategorii konkursowej przyznane zostaną dwie nagrody – jedna jest przeznaczona dla ośrodków z liczbą mieszkańców mniejszą niż 100 tys., a drugą otrzyma miasto powyżej 100 tys. mieszkańców. Uroczystość wręczenia nagród w konkursie odbędzie się w ostatnim tygodniu września 2018 r. podczas międzynarodowej konferencji nt. rozwoju zrównoważonego miast w Warszawie.

W dotychczasowych edycjach konkursu ECO-MIASTO wzięło udział blisko 100 miast. Organizatorzy otrzymali w sumie 262 formularze zgłoszeniowe. 43 miasta z 11 województw zostały nagrodzone lub wyróżnione. Laureatami edycji 2017 zostały Gdynia (w trzech kategoriach), Jaworzno, Karlino, Częstochowa, Leszno, Katowice, Ostrów Wielkopolski, Wołomin, Lublin i Kartuzy. Pełna lista dotychczasowych laureatów i wyróżnionych jest dostępna na stronie eco-miasto.pl/konkurs-dla-miast-2/konkurs-dla-miast/laureaci-minionych-edycji/

Dlaczego warto wziąć udział?
Uczestnicząc w konkursie ECO-MIASTO, samorządy otrzymują możliwość promowania swoich działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Dzięki temu zyskuje wizerunek miast
– nie tylko na poziomie ogólnopolskim, lecz także lokalnym, ponieważ ekologiczne projekty samorządów mogą stać się lepiej rozpoznawalne wśród mieszkańców. ECO-MIASTO stwarza również przestrzeń do wymiany doświadczeń między władzami miast, co sprzyja naśladowaniu dobrych praktyk.

Projekt edukacyjny „Zakręceni w przestrzeni”
W ramach projektu ECO-MIASTO odbywa się trzecia już edycja projektu edukacyjnego „Zakręceni w przestrzeni” organizowanego przez Wspólnie – Fundację LafargeHolcim.

Celem projektu jest zaangażowanie dzieci i młodzieży do czynnego udziału w projektowaniu i tworzeniu przyjaznych miejsc, w których funkcjonują na co dzień, takich jak szkoła, biblioteka, dom kultury. Projekt ma pokazać młodym mieszkańcom miast i miasteczek, że mogą oni wpływać na otaczającą ich przestrzeń publiczną, tak aby w przyszłości byli obywatelami odpowiedzialnymi za tworzenie zrównoważonych miejsc. Tegoroczna edycja realizowana pod hasłem OD_NOWA jeszcze bardziej zachęca dzieci i młodzież do wykorzystania materiałów ekologicznych, upcyclingu, uwzględnienia zieleni w projektowanych przestrzeniach, co może pozytywnie wpływać na samopoczucie uczniów oraz poprawić jakość i estetykę miejsc.

Konkurs dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych potrwa do 19 września br. Laureaci w kategorii szkół podstawowych otrzymają zestawy LEGO Architecture, a najlepsze pomysły uczniów szkół ponadpodstawowych na zmianę przestrzeni zostaną zrealizowane.

Konferencja o zrównoważonym rozwoju miast
Tegoroczna edycja konferencji „INNOWACYJNE ECO-MIASTO” będzie miała miejsce w dniach 27-28 września w Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej. Na poprzednią edycję wydarzenia, która odbyła się w listopadzie 2017 r. zarejestrowało się ponad 700 uczestników. Konferencja jest okazją do wymiany doświadczeń i dobrych praktyk w zakresie zrównoważonego rozwoju, dlatego doskonale wpisuje się w ideę projektu ECO-MIASTO. Podczas konferencji odbywa się również wręczenie nagród w konkursie ECO-MIASTO.