Nowy program „NaprawiaMY z Veolią” promuje zakładanie polskich Repair Cafe

© Fundacja VEOLIA Polska

W 10. nowopowstałych Kawiarenkach Naprawczych mieszkańcy ośmiu polskich miast będą mogli bezpłatnie naprawić uszkodzone rzeczy oraz otrzymać porady ekspertów, jak lepiej dbać o zasoby i produkować mniej odpadów.

Program NaprawiaMY z Veolią wzorowany jest na holenderskiej formule Repair Cafe, która cieszy się uznaniem w wielu krajach. Dotychczas na świecie powstało ponad 1800 takich miejsc. W Polsce, mimo rosnącej świadomości ekologicznej rodaków, idea kawiarenek naprawczych jest nadal mało znana, dlatego organizatorzy programu postanowili rozpropagować ją zarówno wśród miast, jak i miasteczek.

Inicjatorem programu jest partner strategiczny 7. edycji konkursu Eco-Miasto, Fundacja Veolia Polska. Fundacja od 2015 roku działa na rzecz zrównoważonych miast i społeczności, wypełniając globalne cele postawione przez ONZ w Agendzie 2030. Swoje wsparcie kieruje do społeczności lokalnych, koncentrując się na wzmacnianiu współpracy międzysektorowej, poprawie jakości życia mieszkańców oraz otaczającego ich środowiska.

Program NaprawiaMY z Veolią powstał we współpracy z ekspertami – innowatorami na rzecz dobra publicznego z Fundacji Ashoka Polska, i przez ponad pół roku wzmacniał budowanie aktywności lokalnej, oferując uczestnikom serię warsztatów opartych na kanwie innowacji społecznych. Dodatkowo, pięć organizacji otrzymało dodatkowe wsparcie – dotację w wysokości 8000 zł na rozwój przygotowanej przez siebie koncepcji.

Gdzie znajdziemy Repair Cafe?

Dzięki pierwszej edycji NaprawiaMY z Veolią do mapy nielicznych dotychczas kawiarenek naprawczych, dołączyły kolejne polskie miasta – Bielsko-Biała, Chorzów, Lidzbark Warmiński, Kraków, Radzyń Podlaski, Słupca, Tarnowskie Góry i Warszawa. Różnorodność pomysłów i doświadczeń laureatów jest inspirująca. Przedstawiamy historie osób, które stoją za sukcesem kawiarenek NaprawiaMY z Veolią.

Praktyczny poradnik DIY

Bohaterowie pierwszej edycji programu NaprawiaMy z Veolią udowodnili, że kawiarenki naprawcze to bardzo prosty pomysł na wzmocnienie lokalnych relacji i wymianę kompetencji. Miejsca, w których mieszkańcy osiedla lub kamienicy mogą współdzielić narzędzia, pomysły czy umiejętności, szybko mają szansę stać się centralnymi punktami lokalnych spotkań i popularną formą wspólnego spędzania czasu. Dlatego, bazując na doświadczeniach laureatów programu, stworzony został podręcznik, który ma pomóc organizacjom w całej Polsce w otwieraniu kolejnych Repair Cafe. Podręcznik dostępny jest tutaj.

Źródło: Fundacja Veolia Polska