Rekordowa liczba zgłoszeń do konkursu ECO-MIASTO 2017!

Aż 62 miasta nadesłały 92 formularze zgłoszeniowe do piątej edycji konkursu
ECO-MIASTO! To oznacza, że niektóre z nich będą rywalizowały w kilku kategoriach. Rekordziści to Gdynia i Zamość – te samorządy nadesłały projekty realizowane we wszystkich kategoriach: gospodarka wodna, gospodarka odpadami, efektywność energetyczna budynków i systemy energetyczne, mobilność zrównoważona oraz zieleń a powietrze. Najwięcej zgłoszeń nadeszło z województwa mazowieckiego – w konkursie weźmie udział aż 11 miast z tego regionu.

ECO-MIASTO to obecnie największy ekologiczny konkurs miejski, który umożliwia samorządom lokalnym wymianę doświadczeń na temat realizacji przedsięwzięć zrównoważonego rozwoju.

– Liczba zgłoszeń oznacza, że koncepcja zrównoważonego rozwoju zyskuje popularność, a realizowane projekty stwarzają szansę na poprawę jakości życia mieszkańców teraz
i w przyszłości. Dziękujemy wszystkim samorządom, które postanowiły podzielić się z innymi swoją wiedzą i praktykami
– powiedział Pierre Lévy, Ambasador Francji w Polsce.

Oprócz województwa mazowieckiego w konkursie ECO-MIASTO licznie reprezentowane są również województwa: śląskie (9 zgłoszonych miast), małopolskie i pomorskie (po 6 miast). Po raz pierwszy zgłosił się ośrodek z województwa świętokrzyskiego – Kielce przesłały formularz zgłoszeniowy w kategorii gospodarka odpadami. Jest to jednocześnie najczęściej wybierana przez miasta kategoria. Swoje osiągnięcia w tej dziedzinie zdecydowało się zaprezentować 21 ośrodków.

Uroczyste ogłoszenie laureatów oraz wręczenie nagród odbędzie się 8 listopada podczas Międzynarodowej Konferencji „INNOWACYJNE ECO-MIASTO: zdrowe środowisko, zdrowi ludzie” w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Laureaci w kategorii mobilność zrównoważona otrzymają w 100% elektryczny samochód Renault ZOE do testów na okres jednego miesiąca. Nagrodą dla zwycięskich miast w kategorii zieleń a powietrze jest czujnik monitorujący jakość powietrza od firmy ENGIE. Przedstawiciele dwóch ośrodków, które okażą się najlepsze w kategorii efektywność energetyczna, otrzymają od firmy Saint-Gobain możliwość wizyty studyjnej w innowacyjnym centrum firmy. Nagrodą w kategorii gospodarka odpadami, ufundowaną przez firmę SUEZ Polska, jest natomiast jednodniowa wizyta w Instalacji Termicznego Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Poznaniu.

Lista miast zgłoszonych do konkursu ECO-MIASTO 2017

Kategoria gospodarka wodna

Brodnica, Częstochowa, Gdynia, Jastrzębie-Zdrój, Kraków, Leszno, Opole, Ostrów Wielkopolski, Płońsk, Polanica-Zdrój, Radom, Rzeszów, Sieradz, Tomaszów Mazowiecki, Toruń, Wrocław, Zamość

Kategorie efektywność energetyczna i systemy energetyczne