Uczniowie mają szansę od_nowa stworzyć otaczającą ich przestrzeń

Brak miejsca na szkolne uroczystości i niezagospodarowana przestrzeń na boisku albo chęć zmiany czytelni w przyjazne miejsce – to wystarcza, by uczniowie wzięli sprawy w swoje ręce. Projekt „Zakręceni w przestrzeni” pozwala dzieciom i młodzieży przekonać się o własnym wpływie na przestrzeń publiczną i nauczyć się wykorzystywać go w jak najlepszy sposób. Uczestnicy uczą się również, że są za tę przestrzeń odpowiedzialni.

Trwa trzecia edycja projektu organizowanego przez WSPÓLNIE – Fundację LafargeHolcim w ramach projektu ECO-MIASTO. Zadaniem uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych jest zaprojektowanie zmian w najbliższym otoczeniu, zgodnie z hasłem tegorocznej edycji OD_NOWA i przesłanie prac konkursowych do 19 września 2018 r. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie zakreceniwprzestrzeni.pl

Pomysły uczniów biorących udział w poprzednich edycjach konkursu „Zakręceni w przestrzeni” oraz udane realizacje dowodzą, że młodzi ludzie mogą z powodzeniem kształtować swoje najbliższe otoczenie – trzeba tylko zapewnić im warunki do działania. Dzięki autorom jednego z projektów szkolne podwórko zamieniło się w miejsce do prowadzenia zajęć na świeżym powietrzu, organizacji uroczystości, koncertów czy spektakli. Uczniowie wykorzystali ekologiczne materiały – np. siedziska zostały wykonane z drewnianych palet (projekt Ekolandia, Gimnazjum nr 1 w Człuchowie). Metamorfozie ma zostać poddana również szkolna czytelnia (projekt Nowoteka).

– Chcemy pokazać dzieciom i młodzieży, że pomimo bardzo młodego wieku mają wpływ na swoje najbliższe otoczenie. Jeśli tylko pobudzi się wyobraźnię, okazuje się, że z niepotrzebnych bądź uszkodzonych materiałów można stworzyć coś wyjątkowego. Poprzednie edycje konkursu udowodniły, że taka inicjatywa jest bardzo potrzebna. Chcemy zarażać młodych ludzi pasją do projektowania i razem z nimi udowadniać, że każdy może zmienić przestrzeń, aby była bardziej przyjazna dla ludzi i środowiska – komentuje Jolanta Bosca, Dyrektor WSPÓLNIE – Fundacji LafargeHolcim.

Uczestnicy konkursu „Zakręceni w przestrzeni” mają za zadanie zaproponować zmiany w otaczającej przestrzeni. Przy ocenie prac w sposób szczególny doceniane będzie kreatywne podejście, a także troska o środowisko naturalne. Tegoroczna, trzecia edycja realizowana pod hasłem OD_NOWA, ma jeszcze mocniej zachęcić dzieci i młodzież do wykorzystania materiałów ekologicznych, upcycling’u niepotrzebnych rzeczy oraz uwzględnienia w swoich koncepcjach zieleni.

Dzięki udziałowi w konkursie dzieci i młodzież mają okazję uczestniczyć w projektowaniu i tworzeniu przyjaznych miejsc, w których funkcjonują na co dzień, takich jak szkoła, biblioteka czy dom kultury. Projekt „Zakręceni w przestrzeni” ma pokazać młodym mieszkańcom miast i miasteczek, że mogą wpływać na otaczającą ich przestrzeń publiczną, a jednocześnie są za nią odpowiedzialni.

Uczniowie klas 1-6

Uczniowie szkół podstawowych prezentują swoje pomysły w formie prac plastycznych, które zostaną ocenione w kategorii klas 1-3 i 4-6. Nagrodą dla laureatów są zestawy Lego Architecture. Oprócz tego szkoła, która zgłosi największą liczbę prac plastycznych, otrzyma nagrodę w postaci warsztatów architektonicznych.

Uczniowie klas 7-8 oraz szkół ponadpodstawowych

Młodzież z klas 7-8 oraz szkół ponadpodstawowych tworzy projekty w niewielkich zespołach. Uczniowie sami decydują, czy chcą przedstawić swój pomysł w formie krótkiej prezentacji, makiety czy filmu. Autorzy najlepszych projektów zostaną nagrodzeni grantami na ich realizację oraz warsztatami architektonicznymi.

Zgłoszenia

Zgłoszenia do konkursu są przyjmowane do 19 września br. Prace konkursowe można przesyłać w formie elektronicznej. Więcej informacji oraz regulamin konkursu są dostępne na stronie zakreceniwprzestrzeni.pl