Czy twoje miasto zgłosiło się już do konkursu Eco-Miasto?

Polskie miasta po raz kolejny mają okazję pochwalić się swoimi osiągnięciami w zakresie zrównoważonego rozwoju. Miasta, które jeszcze nie wypełniły formularzy zgłoszeniowych – mają na to czas do 12 września.

Dotacje do termomodernizacji i wymiany tzw. „kopciucha”, zakup ekologicznych autobusów, inwestycje w OZE, modernizacja oczyszczalni ścieków czy rozbudowa instalacji przetwarzania odpadów komunalnych – każda z tych inicjatyw przyczynia się do ochrony środowiska. Właśnie takie inwestycje miejskie zgłaszane są do konkursu Eco-Miasto, największego projektu popularyzującego ideę zrównoważonego rozwoju w Polsce.

Przedłużony termin nadsyłania zgłoszeń

Miasta, które jeszcze nie wypełniły formularzy konkursowych, mają dodatkową chwilę by to zrobić. Termin nadsyłania zgłoszeń został przedłużony z 10 września (poniedziałek) do 12 września (środa) do godziny 12.00. Formularze dostępne są w zakładce Formularze konkursowe 2018. Swoje zgłoszenia można przesłać w każdej z pięciu kategorii: mobilność zrównoważona, gospodarka wodna, gospodarka o obiegu zamkniętym, efektywność energetyczna budynków oraz zieleń miejska a powietrze.

Do udziału w konkursie zaproszone są wszystkie wielkie i małe miasta oraz związki gminne w Polsce. W każdej z pięciu kategorii przyznane zostaną dwie nagrody – jedna dla ośrodków z liczbą mieszkańców mniejszą niż 100 tys., druga dla miast powyżej 100 tys. mieszkańców.

Nowości tegorocznej edycji

Jury konkursowe w swojej ocenie weźmie pod uwagę nie osiągnięte rezultaty – gdyż w przypadku dużych projektów, te mogą nastąpić dopiero za kilka lat, lecz podejmowane wysiłki i wizję rozwoju miasta. W tegorocznej edycji miasta biorące udział w konkursie po raz pierwszy mają możliwość wykazać się osiągnięciami we wprowadzaniu gospodarki o obiegu zamkniętym. Jury konkursowe oceniać będzie w tej kategorii działania miasta mające na celu podniesienie poziomów recyklingu i odzysku odpadów oraz ograniczenie ich wytwarzania do minimum. W kategorii tej brane pod uwagę będzie wykorzystanie innowacyjnych technologii w zakresie gospodarki odpadowej oraz wykorzystywanie energii z odpadów (ang. waste-to-energy), biomasy czy biogazu.

Ponadto, w szóstej edycji programu Eco-Miasto po raz pierwszy elementem formularzy konkursowych są projekty zgłaszane bezpośrednio przez mieszkańców, a realizowane w ramach budżetu obywatelskiego. Dzięki tej zmianie jury będzie mogło wyróżnić samorządy za bliską współpracę z mieszkańcami.

Korzyści z udziału w konkursie

Udział w konkursie to doskonały sposób na pokazanie dokonań gminy w zakresie zrównoważonego rozwoju zarówno okolicznym mieszkańcom, jak i całej Polsce. Zdobyty w konkursie tytuł stanowi potwierdzenie, że prowadzona przez władze miasta polityka jest słuszna i skuteczna, a jakość życia mieszkańców ogdrywa pierwszoplanową rolę podczas podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ponadto, samorządy pokazując swoje osiągnięcia w dziedzinie zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska, zachęcają turystów do przyjazdu, pokazując jednocześnie inwestorom swój potencjał rozwoju.

Laureaci zeszłorocznej edycji konkursu w ramach nagrody otrzymali m.in. czujnik monitorujący jakość powietrza od firmy ENGIE, możliwość wizyty studyjnej w innowacyjnym centrum firmy Saint-Gobain, wstęp na Międzynarodowe Targi Ekologiczne Pollutec odbywające się w Lyonie czy możliwość przetestowania w 100 proc. elektrycznego samochodu Renault ZOE. Podobne nagrody przewidziane są przez organizatorów również w tej edycji konkursowej.

Innowacyjne Eco-Miasto 2018

Przedstawiciele miast biorących udział w konkursie zaproszeni zostaną na konferencję Innowacyjne Eco-Miasto, podczas której nastąpi uroczyste ogłoszenie zwycięzców oraz wręczenie nagród.To międzynarodowe spotkanie ekspertów w dziedzinie zrównoważonego rozwoju i innowacyjnych technologii, a także przedstawicieli miast z kraju i zagranicy stanowić będzie platformę do wymiany doświadczeń w realizacji idei zrównoważonego rozwoju. Wydarzenie odbędzie się w dniach 27-28 września w Warszawie w Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej.

Nagroda od Teraz-Środowisko

Oprócz prestiżowych statuetek, tytułu Polskiego Eco-Miasta 2018 oraz nagród rzeczowych od organizatorów i głównych partnerów konkursu, podobnie jak w latach poprzednich, swoją nagrodę przyzna również redakcja Teraz Środowisko. Nagrodą będzie kampania promocyjna, pokazująca dokonania i starania zwycięskiego miasta. Dotychczas nagrodę otrzymały Gdynia (2015), Wrocław (2016) i Płońsk (2017).

Organizatorami projektu są Ambasada Francji w Polsce oraz Centrum UNEP/ GRID-Warszawa. W jego realizacji organizatorów wspierają firmy: Renault Polska, SAUR Polska, Grupa SaintGobain, Ceetrus Polska, DK Energy i TIRU — grupa Dalkia, a także Wspólnie — Fundacja LafargeHolcim.

Może Ci się również spodoba