Elektryczny carsharing Renault w Madrycie i Paryżu

Grupa Renault współtworzy inteligentne miasta, tzw. smart cities, których jednym z kluczowych elementów jest efektywny, przyjazny środowisku i dostępny transport.

W Madrycie od końca 2017 r. działa carsharing Zity, w ramach którego mieszkańcy mogą korzystać z 500 elektrycznych Renault ZOE. Auto wypożyczane jest za pomocą aplikacji mobilnej. Usługa pozwala

na swobodne przemieszczanie się samochodem po mieście i po zakończeniu jazdy pozostawienie go na terenie wyznaczonej strefy lub zatrzymanie, np. na czas zakupów, dzięki trybowi stand by. Zity cieszy się dużą popularnością — już w ciągu pierwszych sześciu miesięcy od uruchomienia systemu, liczba jego użytkowników przekroczyła 100 tys. Zeroemisyjne pojazdy posiadają dodatkowe przywileje, m.in. mogą poruszać się po Madrycie nawet wtedy, gdy w związku z dużym zanieczyszczeniem powietrza nie wolno korzystać z aut z silnikami spalinowymi. Elektrycznym samochodem wolno również wjeżdżać do stref dostępnych zwykle jedynie dla ich mieszkańców.

Od października 2018 r. mieszkańcy wybranych dzielnic Paryża oraz Clichy mogą wypożyczyć Renault ZOE oraz Renault Twizy w ramach usługi Moov’in.Paris by Renault. Polega ona na samoobsługowym wynajmie pojazdów elektrycznych, które następnie można zwrócić w dowolnym miejscu w wyznaczonej strefie. W systemie dostępnych jest w sumie 500 pojazdów. Renault ZOE lub Twizy można zlokalizować i zarezerwować za pomocą aplikacji mobilnej. Następnie w ciągu 15 minut należy dotrzeć do pojazdu, udokumentować jego stan i ruszyć w drogę. Użytkownik nie ponosi kosztów ładowania ani parkowania pojazdu.

Więcej przykładów dobrych praktyk partnerów projektu dostępnych jest w najnowszej publikacji pt. „Eco-Miasto 2020. Energia zmian”.

Publikacja powstała przy współpracy z Ambasadą Francji w Polsce, Centrum UNEP/Grid-Warszawa, Teraz Środowisko, Szkołą Liderów, BNP Paribas Bank Polska, Ceetrus Polska, Fundacją Veolia Polska, Renault.

Może Ci się również spodoba