P1. Jakie środki Państwa samorząd już stosuje? Proszę uporządkować według ważności: 1 przed najbardziej stosowanym środkiem, 2, 3 itd. albo wpisać 0 (zero) przed niestosowanymi środkami:
Wykonanie audytu energetycznego dla budynków publicznych
Wykonanie audytu efektywności energetycznej dla budynków prywatnych
Promocja budownictwa niskoenergetycznego na terenie gminy/miasta
Ulgi w podatkach dla inwestorów budujących obiekty niskoenergetyczne
Wykonanie audytu efektywności energetycznej
Monitoring zużycia energii
Kontrola kosztów zużycia mediów
Dokonanie usprawnień w budynkach publicznych w zakresie efektywności energetycznej
Inne (proszę określić)
Nasz samorząd wciąż nie stosuje żadnego z tych środków
P2. Proszę podać 2 przykłady: jeden dla budynków publicznych i jeden dla budynków prywatnych na terenie miasta lub związku gmin.
P3. Wśród środków, których Państwa samorząd nie stosował do tej pory, jakie zamierza zastosować przez najbliższe 2 lata?
przeprowadzenie audytu energetycznego dla budynków publicznych wykonanie audytu efektywności energetycznej dla budynków prywatnych promocja budownictwa niskoenergetycznego na terenie gminy/miasta ulgi w podatkach dla inwestorów budujących obiekty niskoenergetyczne dokonanie usprawnień w budynkach publicznych w zakresie efektywności energetycznej wykonanie audytu efektywności energetycznej monitoring zużycia energii kontrola kosztów zużycia mediów dokonanie usprawnień w budynkach publicznych w zakresie efektywności energetycznej inne (proszę sprecyzować)
P4. Proszę podać 2 przykłady: jeden dla budynków publicznych i jeden dla budynków prywatnych na terenie miasta lub związku gmin.
Część A: Efektywność energetyczna budynków
Budynki będące własnością publiczną
P5. Iloma budynkami Państwa samorząd zarządza?
P6. Jakie środki Państwo już stosują, aby obniżyć koszty ogrzewania (niektóre odpowiedzi mogą się powtórzyć z poprzednimi) ? Proszę uporządkować według ważności: 1 przed najbardziej stosowanym środkiem, 2, 3 itd. albo wpisać 0 (zero) przed niestosowanymi środkami:
Wykonanie audytu energetycznego, aby zidentyfikować najbardziej energochłonne budynki
Głęboka modernizacja energetyczna
Instalacja urządzeń do produkcji własnej energii (kolektory słoneczne, kotłownia na biopaliwo...)
Uwrażliwienie użytkowników budynków na kwestie oszczędności energii
Inne działania (proszę sprecyzować)
Nasz samorząd nie stosował do tej pory żadnego środku, aby obniżyć te koszty
P7. Proszę podać kilka konkretnych przykładów.
P8. Jaki budżet (bezwzględnie) Państwa samorząd przeznacza na te działania?
P9. Przez ostatnie 5 lat, czy wydatki Państwa samorządu na energię obniżyły się w znaczący sposób (ponad 5%) poprzez działania dot. poprawy efektywności?
TAK NIE
P10. Przez najbliższe 2 lata, czy Państwa samorząd planuje budować lub modernizować takie obiekty jak:
budynki szkolne, sportowe i kulturalne budynki usługowo-handlowe (inkubatory, business parki itp.) budynki opieki zdrowotnej budynki administracyjne inne (proszę sprecyzować)
nasz samorząd nie planuje budować nowych obiektów przez najbliższe dwa lata
P11. Jeśli Państwo mają plany budowy lub modernizacji na następne dwa lata, czy te plany zawierają poprawę efektywności energetycznej?
Tak, znaczący wymiar Mały wymiar Nie, wcale nie zawierają takiego wymiaru
P12. Na ile Państwo oceniają wydatki przez najbliższe dwa lata na projekty budowy lub modernizacji? Jaka część tych środków będzie służyła poprawie efektywności energetycznej?
PLN
%
P13. Wykorzystanie energii produkowanej z OZE w budynkach należących do gminy:
Liczba instalacji wytwarzających energię produkowaną ze źródeł odnawialnych:
Liczba obiektów wykorzystujących alternatywne źródła energii:
Projekty
P28. Proszę opisać projekt wdrożony w zakresie efektywności energetycznej budynków w Państwa samorządzie, który Państwa najbardziej usatysfakcjonował (podsumowanie do 2000 znaków). Odpowiedź na to pytanie może być wysłane osobno i w trakcie konkursu w celu opublikowania tesktu na stronie https://www.eco-miasto.pl jako przykładu dobrej praktyki. Prosimy o szczególne ujęcie elementów związanych z innowacyjnymi technologiami.
+ Mogą Państwo załączyć prezentację projektu w wersji PDF, PowerPoint lub Word, maksymalna wielkość: 1MB
(Jeśli chcieliby Państwo przesłać większe pliki, prosimy o przesłanie ich w osobnym mailu, na adres ecomiasto@gmail.com, z zaznaczeniem nazwy miasta i kategorii konkursowej)
P29. Proszę opisać najważniejszy plan z zakresu efektywności energetycznej budynków, jaki powinien zostać wdrożony, w ciągu najbliższych dwóch lat, w Państwa samorządzie, ze szczególnym uwzględnieniem innowacyjnych technologii (podsumowanie do 2000 znaków).
+ Mogą Państwo załączyć prezentację projektu w wersji PDF, PowerPoint lub Word, maksymalna wielkość: 1MB
(Jeśli chcieliby Państwo przesłać większe pliki, prosimy o przesłanie ich w osobnym mailu, na adres ecomiasto@gmail.com, z zaznaczeniem nazwy miasta i kategorii konkursowej)
Komunikacja
P30. W jakim stopniu Państwa samorząd przywiązuje wagę do kwestii propagowania dobrych praktyk wśród mieszkańców Państwa gminy bądź związku gmin? Czy w ciągu ostatnich dwóch lat zrealizowaliście Państwo jakieś projekty w tej dziedzinie bądź czy planujecie je zrealizować w ciągu najbliższych dwóch lat? Jeśli tak, proszę podać przykład.
P31. Jeśli Państwa samorząd prowadzi działania komunikacyjne dotyczące efektywności energetycznej budynków, to przez jakie kanały?
systemy informacji miejskiej plakaty i reklamy (także w prasie, w radiu bądź w telewizji) strona internetowa wysyłanie czasopism prezentacje dla poszczególnych odbiorców (szkoły, branża, urzędnicy...) inne (proszę sprecyzować) nasz samorząd nie prowadzi działań komunikacyjnych dotyczących efektywności energetycznej w budynkach
P32. Ogólnie, czy Pani/Pan ma wrażenie, ze mieszkańcy Państwa samorządu dużo skarżą się na wydatki związane z ogrzewaniem domu?
bardzo się skarżą trochę się skarżą wcale się nie skarżą
P33. Narzekania pochodzą raczej ze strony (proszę uporządkować według ważności: 1 przed grupą, która najbardziej narzeka):
mieszkańców indywidualnych domów
osób w mieszkaniach należących do Państwa samorządu
osób w mieszkaniach należących do innych właścicieli (prywatnych, spółdzielnie...)
P34. Ogólnie, uważa Pani/Pan, że efektywność energetyczna i budownictwo niskoenergetyczne są dla mieszkańców Państwa samorządu tematem:
istotnym ważnym mało ważnym nieważnym brak świadomości kosztów ponoszonych na energię i możliwości ich obniżenia
P35. Czy na terenie Państwa miasta lub związku gmin znajdują się budynki o niemal zerowym zużyciu energii?
TAK NIE
P36. Jeśli na pytanie P10 odpowiedź jest pozytywna, proszę opisać w jaki sposób miasto lub związek gmin promuje takie przykłady „best practice”:
Część B: Systemy energetyczne
Zarządzanie energią
P37. Czy w ramach spełnienia wymogów wprowadzonych przez ustawę o efektywności energetycznej Państwa samorząd:
Przewiduje działania dotyczące zużycia energii w budynkach zarządzanych przez samorząd (budynki publiczne bądź mieszkalne)? Jeśli tak, to proszę opisać plan działania oraz sposób, w jaki jest on realizowany Przewiduje zastosowanie umów o poprawę efektywności energetycznej (EPC)?
P38. Jakie są szanse i wyzwania związane z zarządzaniem lokalnymi źródłami energii w sektorze przemysłu i służby zdrowia na obszarze Państwa samorządu? Czy Państwa samorząd rozważa realizację projektów w tej dziedzinie?
P39. Czy Państwa samorząd określił potencjał wykorzystywania źródeł lokalnych, takich jak wykorzystywanie energii z odpadów (WtE), odzysk energii, wykorzystywanie energii ze źródeł odnawialnych (nie uwzględniając instalacji indywidualnych), wykorzystywanie biomasy i biogazu? Proszę opisać projekty w trakcie realizacji bądź takie, które zostaną zrealizowane w ciągu dwóch najbliższych lat.
Systemy informacyjne
P40. „Smart city”: Przez najbliższe 2 lata, czy Państwa samorząd planuje inwestycje w obszarze:
oświetlenie miejskie transport publiczny monitoring miejski inne (proszę sprecyzować) nasz samorząd nie planuje znaczących inwestycji przez najbliższe dwa lata w obszarze „smart city”
P41. Czy Państwa samorząd rozważa, w perspektywie krótko- bądź średnioterminowej, wprowadzenie systemu inteligentnego zarządzania zużyciem energii w budynkach publicznych? A jeśli tak, to na czym on polega?
P42. Czy posiadają Państwo na terenie gminy system do monitorowania zanieczyszczenia powietrza?
TAK - proszę opisać jaki system NIE - jeśli nie, czy zakładają Państwo możliwość instalacji takiego systemu w najbliższych 2-3 latach?
P43. Czy posiadają Państwo na terenie gminy system informacji wizualnej lub aplikację mobilną do zarządzania energią?
TAK - proszę opisać jaki system lub aplikacja NIE - – jeśli nie, czy zakładają Państwo możliwość instalacji takiego systemu w najbliższych 2-3 latach?
P44. Proszę opisać projekt wdrożony w zakresie zarządzania lokalnymi systemami energetycznymi w Państwa samorządzie, który Państwa najbardziej usatysfakcjonował (podsumowanie do 2000 znaków) Odpowiedź na to pytanie może być wysłane osobno i w trakcie konkursu w celu opublikowania tekstu na stronie https://www.eco-miasto.pl jako przykład dobrej praktyki).
+ Mogą Państwo załączyć prezentację projektu w wersji PDF, PowerPoint lub Word, maksymalna wielkość: 1MB
(Jeśli chcieliby Państwo przesłać większe pliki, prosimy o przesłanie ich w osobnym mailu, na adres ecomiasto@gmail.com, z zaznaczeniem nazwy miasta i kategorii konkursowej)
P45. Proszę opisać najważniejszy plan z zakresu nowych technologii służący zarządzaniu miastem (systemy do zarządzania energią, systemy sterowania ruchem miejskim, systemy obsługi mieszkańców, monitoring środowiska itp.) w ciągu najbliższych dwóch lat, w Państwa samorządzie.
+ Mogą Państwo załączyć prezentację projektu w wersji PDF, PowerPoint lub Word, maksymalna wielkość: 1MB
(Jeśli chcieliby Państwo przesłać większe pliki, prosimy o przesłanie ich w osobnym mailu, na adres ecomiasto@gmail.com, z zaznaczeniem nazwy miasta i kategorii konkursowej)
Komunikacja
P46. W jakim stopniu Państwa samorząd przywiązuje wagę do kwestii propagowania dobrych praktyk wśród mieszkańców Państwa gminy bądź związku gmin? Czy w ciągu ostatnich dwóch lat zrealizowaliście Państwo jakieś projekty w tej dziedzinie bądź czy planujecie je zrealizować w ciągu najbliższych dwóch lat? Jeśli tak, proszę podać przykład.
P47. Jeśli Państwa samorząd prowadzi działania komunikacyjne dotyczące efektywności energetycznej budynków, to przez jakie kanały?
systemy informacji miejskiej plakaty i reklamy (także w prasie, w radiu bądź w telewizji) strona internetowa wysyłanie czasopism prezentacje dla poszczególnych odbiorców (szkoły, branża, urzędnicy...) inne (proszę sprecyzować) nasz samorząd nie prowadzi działań komunikacyjnych dotyczących efektywności energetycznej w budynkach
P48. Ogólnie, czy Pani/Pan ma wrażenie, ze mieszkańcy Państwa samorządu dużo skarżą się na wydatki związane z ogrzewaniem domu?
bardzo się skarżą trochę się skarżą wcale się nie skarżą
P49. Narzekania pochodzą raczej ze strony (proszę uporządkować według ważności: 1 przed grupą, która najbardziej narzeka):
mieszkańców indywidualnych domów
osób w mieszkaniach należących do Państwa samorządu
osób w mieszkaniach należących do innych właścicieli (prywatnych, spółdzielnie...)
P50. Ogólnie, uważa Pani/Pan, że efektywność energetyczna i budownictwo niskoenergetyczne są dla mieszkańców Państwa samorządu tematem:
istotnym ważnym mało ważnym nieważnym brak świadomości kosztów ponoszonych na energię i możliwości ich obniżenia
Niniejszym oświadczam, że zapoznałem/-am się z treścią Regulaminu Konkursu ECO-MIASTO dostępnego na stronie internetowej https://www.eco-miasto.pl i akceptuję jego postanowienia.
Ponadto, wypełniając i przesyłając niniejszy formularz zgłoszenia udziału w Konkursie ECO-MIASTO potwierdzam, że jestem upoważniony/-a do zgłoszenia mojej gminy/związku międzygminnego do Konkursu ECO-MIASTO.