I dzień Konferencji Eco-Miasto 2020. Energia Zmian. Co nas czeka?

Międzynarodowa Konferencja Eco-Miasto 2020. Energia zmian – Dzień I – 21 września 2020

Tradycją projektu Eco-Miasto jest konferencja wieńcząca konkurs, stanowiąca platformę wymiany doświadczeń między przedstawicielami polskich i zagranicznych samorządów, ekspertów ochrony środowiska oraz specjalistów ds. innowacyjnych technologii. Pandemiczna rzeczywistość otworzyła nas na nową formę wydarzenia – spotkanie będzie transmitowane online na żywo, z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Już w poniedziałek, 21 września br. rozpocznie się Tydzień z projektem Eco-Miasto – pięć dni rozmów i dyskusji skupionych na rozwoju eco-miast w Polsce.

Wydarzenie otworzą organizatorzy projektu – Ambasada Francji w Polsce oraz Centrum UNEP/GRID Warszawa a także Minister Klimatu, Michał Kurtyka oraz prezydent Miasta Stołecznego Warszawy, Rafał Trzaskowski. Przemówienia inauguracyjne gości dotyczyć będą trendów mających wpływ na miasta w Polsce i na świecie, odnosząc się m. in. do pokonywania przeszkód stojących na ich drodze do zrównoważonego rozwoju.

W pierwszym dniu, debaty będą dotyczyć roli samorządowców i lokalnych społeczności w przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym. Dyskusja pozwoli uczestnikom zaprezentować całościową wizję oraz konkretne rozwiązania, zbliżające nas do osiągnięcia neutralności klimatycznej. Jej wątkiem przewodnim jest „nowa energia”, rozumiana szeroko – nie tylko jako działania na rzecz efektywności energetycznej czy odnawialnych źródeł energii, ale również w innych obszarach miejskiego życia, takich jak budownictwo, mobilność, infrastruktura, nowe modele biznesowe i zwyczaje konsumpcyjne, finanse czy partycypacja społeczna.

Zwieńczeniem pierwszego dnia będzie ceremonia przyznania nagród dla samorządów wyróżnionych w kategoriach konkursowych. Nagrody wręczać będą Frederic Billet, Ambasador Francji w Polsce, Maria Andrzejewska, dyrektor Centrum UNEP/GRID-Warszawa oraz przedstawiciele partnerów strategicznych projektu – Renault Polska, Ceetrus, BNP Paribas oraz Fundacji Veolia. Przyznana zostanie również nagroda specjalna Ministra Klimatu.

W konferencji oraz wydarzeniach towarzyszących będzie można uczestniczyć online – transmisja z wydarzenia dostępna będzie dla wszystkich chętnych w serwisie YouTube. Spotkania prowadzone będą w językach polskim i angielskim z tłumaczeniem symultanicznym.


Plan dnia:

10:00 – 10:20 – Otwarcie konferencji

  • Maria Andrzejewska, Dyrektor, Centrum UNEP/GRID-Warszawa
  • Frederic Billet, Ambasador Francji
  • Rafał Trzaskowski, Prezydent Warszawy

Wystąpienie Ministra Michała Kurtyki, Ministerstwo Klimatu

10:20 – 10:55 – Przemówienia inauguracyjne – lokalny i globalny wymiar polityki miejskiej

  • Edwin Bendyk, Prezes Fundacji Batorego
  • Anne Girault, Ekspert w dziedzinie zmian klimatu i transformacji energetycznej

10:55 – 13:00 – Debaty wprowadzające do tematyki konferencji

  • 10.55 – 11.55 – Energia (dla) zmian w miastach
  • 12.00 – 13.00 – Miasta po pandemii

13:00 – 13.30 – Przerwa

13:30 – 14:30 – Konkurs ECO-MIASTO – wręczenie laurów oraz nagród

Może Ci się również spodoba