Kompleksowe planowanie zrównoważonych miast

Racjonalne wykorzystanie przestrzeni, ze względu na ograniczone zasoby, jest istotnym wyzwaniem dla miast. Z tego powodu, wśród planowanych i realizowanych inwestycji firmy Ceetrus ważne miejsce zajmują projekty mixed-use — łączące funkcje handlowe i usługowe, mieszkaniowe, biznesowe i publiczne. Miejsca te doskonale wpisują się w lokalne otoczenie, zapewniają innowacyjne rozwiązania i usługi, wspierając integrację lokalnej społeczności.

Takie podejście pozwala ożywić m.in. tereny poprzemysłowe, czego przykładem jest inwestycja w dzielnicy Coresi w rumuńskim mieście Brasov. We współpracy z administracją lokalną, Ceetrus przygotował plan rewitalizacji poprzemysłowych obszarów i przywrócenia ich miastu w postaci wielofunkcyjnej przestrzeni. Inwestycja realizowana jest na obszarze przekraczającym 100 ha, który obejmuje ok. 8% powierzchni miasta. W dzielnicy powstanie 3 tys. mieszkań o zróżnicowanych metrażach, zaprojektowanych zgodnie z założeniami zrównoważonego budownictwa i standardami BREEAM. W sercu nowej dzielnicy zlokalizowane zostały galeria i park handlowy z marketem DIY, marketem RTV-ADG, klubem fitness oraz centrum SPA. Na bazie istniejących wcześniej zabudowań przemysłowych powstał kompleks biurowy, dzięki czemu zaoszczędzono 10 tys. m sześc. materiałów budowlanych, takich jak beton i cegła, dodatkowo 50 tys. m sześc. pozostałości po wyburzeniach zostało wykorzystanych ponownie.

Pod koniec czerwca 2019 roku przedstawiciele urzędów miast Zabrza i Złotowa — laureaci ECO-MIASTO 2018 — wzięli udział w wizycie studyjnej w Brasov, podczas której poznali bliżej ten wielofunkcyjny projekt.

Więcej przykładów dobrych praktyk partnerów projektu dostępnych jest w najnowszej publikacji pt. „Eco-Miasto 2020. Energia zmian”.

Publikacja powstała przy współpracy z Ambasadą Francji w Polsce, Centrum UNEP/Grid-Warszawa, Teraz Środowisko, Szkołą Liderów, BNP Paribas Bank Polska, Ceetrus Polska, Fundacją Veolia Polska, Renault.

Może Ci się również spodoba