Koszalińskie wodociągi inwestują w energię słoneczną

Jak zredukować koszty utrzymania obiektów technicznych w miejskich oczyszczalniach ścieków? Najlepszą ku temu metodą jest zapewnienie samowystarczalności energetycznej zakładu, czego przykładem są działania podejmowane w koszalińskich wodociągach.

Samorządy coraz częściej wyrażają swoje zaniepokojenie rosnącymi cenami energii. Obawy te dotyczą zarówno zagadnień związanych z zapewnieniem dostaw energii na potrzeby funkcjonowania miejskich urzędów, jak i ich spółek komunalnych. Te z kolei coraz częściej stawiają na odnawialne źródła energii. Przykładem są ostatnie działania podjęte przez Miejskie Wodociągi i Kanalizacja Sp. z o.o. w Koszalinie.

Zaprojektuj i wybuduj 1 MW

Postawiliśmy na odnawialne źródło energii i rozpoczynamy realizację farmy fotowoltaicznej na terenie Oczyszczalni Ścieków JAMNO. W piątek 25 października br. w koszalińskim ratuszu, z udziałem władz miasta, kierownictwo MWiK podpisało umowę z wykonawcą zadania – podaje w komunikacie prasowym koszalińskie MWiK. Wykonawcą jest wyłonione w przetargu konsorcjum, na które składa się bydgoska firma RenCraft oraz Photon Energy Solutions z Budapesztu. Obie firmy współpracowały już wcześniej przy realizacji podobnych projektów w Polsce. – Inwestycja Miejskich Wodociągów i Kanalizacji w Koszalinie będzie naszym siódmym projektem realizowanym dla sektora przedsiębiorstw wodociągowych w Polsce. W 2012 roku razem z Photon Energy wybudowaliśmy na terenie oczyszczalni ścieków w Rudzie Śląskiej instalację fotowoltaiczną o mocy 311 kWp – była to wówczas największa dachowa elektrownia PV w naszym kraju – podaje w komunikacie prasowym RenCraft.

Przeczytaj cały artykuł na Teraz Środowisko

Może Ci się również spodoba