Które samorządy realizują ideę zrównoważonego rozwoju? Rusza 7. edycja Eco-Miasto

Wyczekiwany projekt Eco-Miasto rusza w nowej odsłonie. Właśnie rozpoczęły się zgłoszenia do konkursu. Do kiedy można wysyłać kandydatury? Co nowego obejmie 7. edycja? Informacje już dostępne.

7. edycja projektu Eco-Miasto, organizowanego przez Ambasadę Francji w Polsce, Centrum UNEP/GRID Warszawa i współorganizowanego przez dziennik branżowy Teraz Środowisko, rozegra się na przełomie roku. Obejmie konkurs dla miast, warsztaty regionalne, dwudniową konferencję Innowacyjne Eco-Miasto, a także zbiór dobrych praktyk w formie publikacji.

Walka ze smogiem, modernizacja sieci wodno-kanalizacyjnych, termomodernizacja i zwiększanie efektywności energetycznej budynków, inwestycje w odnawialne źródła energii, stacje ładowania i tabor niskoemisyjny, budowa tras rowerowych, zachęcanie do selektywnej zbiórki odpadów, podnoszenie poziomu ich recyklingu… to tylko niektóre przykłady zaangażowania samorządów w realizację polityki środowiskowej i wdrażanie idei zrównoważonego rozwoju w polskich miastach.

5 kategorii konkursowych. Wraca gospodarka odpadami

Jakie inicjatywy można zgłaszać? Szczegółowe zagadnienia wskazują formularze, dostępne już w zakładce Formularze konkursowe 7. edycji ECO-MIASTO. Miasta mogą przystąpić do konkursu w każdej z pięciu kategorii:

  1. Gospodarka wodna
  2. Zieleń miejska
  3. Gospodarka odpadami
  4. Zrównoważona mobilność
  5. Efektywność energetyczna

Niezależne jury będzie oceniać zgłoszenia z podziałem na miasta powyżej 100 tys. i poniżej 100 tys. mieszkańców. Wypełnione formularze należy przesłać na adres eco-miasto@teraz-srodowisko.pl do 31 stycznia 2020 roku. Wczesne wysłanie aplikacji to szansa na promocję opisanej realizacji jeszcze w czasie trwania zgłoszeń. Spośród odpowiedzi na pytania „Prosimy o opisanie projektu (…), który Państwa zdaniem dał najlepsze rezultaty” najciekawsze zostaną opublikowane na stronie projektu w zakładce Przykłady dobrych praktyk oraz w zakładce Teraz Samorząd na Teraz Środowisko.

Warsztaty regionalne: zgłębienie zagadnień i bliski kontakt z ekspertami

7. edycja Eco-Miasto to także warsztaty regionalne poświęcone wybranym zagadnieniom. Daty potwierdzimy bliżej terminu, na razie wiadomo, że dwie pierwsze sesje warsztatowe odbędą się w Olsztynie i Lublinie.

Konferencja Innowacyjne Eco-Miasto: finał konkursu, inspirujące wystąpienia i przestrzeń do rozmowy

Jak radzą sobie z wyzwaniami inni samorządowcy? Gdzie znaleźć środki na finansowanie działań? Jakie zmiany zaplanować? Poza wymianą doświadczeń on-line, już teraz zapraszamy do udziału w konferencji Innowacyjne Eco-Miasto. Panele dyskusyjne, sesje tematyczne i spotkania z samorządowcami, ekspertami i partnerami inicjatywy pozwolą inspirować się wzajemnie do działania. To także moment ogłoszenia wyników konkursu i szansa na poznanie najbardziej aktywnych przedstawicieli władz lokalnych.

Atrakcyjne nagrody

Każde zwycięskie miasto otrzyma tytuł Eco-Miasta i label 7. Edycji Eco-Miasta wraz z możliwością posługiwania się nim we wszelkich swoich kanałach i materiałach promocyjnych przez rok. Wszyscy kandydaci mają także szansę na otrzymanie nagród specjalnych, dzięki zaangażowaniu BNP Paribas, Ceetrus, Renault Polska i Fundacji Veolia, będących Partnerami Strategicznymi projektu.

Źródło: Teraz Środowisko

Może Ci się również spodoba