Napraw zamiast wyrzucać, czyli Repair Cafe w Polsce

Mieszkańcy ośmiu polskich miast będą mogli bezpłatnie naprawić uszkodzone rzeczy oraz otrzymać porady ekspertów, jak lepiej dbać o zasoby i produkować mniej odpadów. W 2019 r. Fundacja Veolia Polska zrealizowała program „NaprawiaMY z Veolią”, który zakładał rozwijanie idei zero waste i stworzenie pierwszych w Polsce kawiarenek naprawczych. Program inspirowany był holenderską formułą Repair Cafe, która dała impuls do stworzenia ponad 1800 takich miejsc w 33 krajach świata.

Program zrealizowano w formie konkursu, do którego zainteresowani — mieszkańcy, organizacje pozarządowe czy instytucje publiczne — mogli zgłaszać swoje pomysły na innowacje społeczne na bazie kawiarenki naprawczej. Spośród zgłoszeń wybrano 10 najciekawszych pomysłów, które otrzymały wsparcie merytoryczne. Finaliści wzięli udział w cyklu szkoleń i webinariów poświęconych wprowadzaniu zmiany systemowej, inkubacji innowacji społecznych, pracy z lokalną społecznością, pozyskiwaniu funduszy oraz współpracy z miejscowym samorządem. Po 3-miesięcznej pracy nad koncepcją kawiarenek i pilotażowych wydarzeniach inaugurujących, zostało wyłonionych 5 lokalizacji, które dodatkowo otrzymały wsparcie finansowe na rozwój działalności kawiarenki w ich miejscowości.

Dzięki pierwszej edycji NaprawiaMY z Veolią do mapy nielicznych dotąd polskich Repair Cafe, dołączyły kolejne polskie miasta — Bielsko-Biała, Chorzów, Lidzbark Warmiński, Kraków, Radzyń Podlaski, Słupca, Tarnowskie Góry i Warszawa.

Więcej przykładów dobrych praktyk partnerów projektu dostępnych jest w najnowszej publikacji pt. „Eco-Miasto 2020. Energia zmian”.

Publikacja powstała przy współpracy z Ambasadą Francji w Polsce, Centrum UNEP/Grid-Warszawa, Teraz Środowisko, Szkołą Liderów, BNP Paribas Bank Polska, Ceetrus Polska, Fundacją Veolia Polska, Renault.

Może Ci się również spodoba