Skawina z rekordowym budżetem na poprawę jakości powietrza

Licząca niewiele ponad 24 tys. mieszkańców Skawina przeznaczy na działania związane z poprawą jakości powietrza blisko 15 mln zł. Wśród planowanych inwestycji są: termomodernizacja 100 budynków, wymiana 1000 kopciuchów i montaż instalacji OZE.

Polskie miasta podejmują wiele działań mających na celu poprawę jakości powietrza, m.in. oferując różnego rodzaju dofinansowania dla mieszkańców. Jeżeli chodzi o budżet na działania antysmogowe w 2020 r., rekordzistą w Małopolsce jest Skawina, która przeznaczy na nie blisko 15 mln zł. Dla porównania w stolicy regionu, Krakowie, będzie to niecałe 12 mln zł. Jak podaje tamtejszy magistrat, kwota ta stanowi efekt skutecznego pozyskiwania przez gminę środków zewnętrznych.

Niska emisja to jedno z największych wyzwań, przed którym stoją teraz samorządy. Wszyscy oddychamy tym samym powietrzem i nie uznaje ono granic administracyjnych. Nie chcemy wchodzić w dyskusję, skąd wieje wiatr, interesuje nas działanie i rozwiązanie problemu smogu. Mamy ambitne plany, przeznaczamy na nie konkretne pieniądze i przed nami pracowity rok – mówi cytowany przez tamtejszy Urząd Miejski, burmistrz Skawiny Norbert Rzepisko.

Działania Skawiny będą realizowane na różnych płaszczyznach. Planowane inwestycje na ten rok to: termomodernizacja 100 budynków, dofinansowanie wymiany 1000 kopciuchów, montaż instalacji OZE i kontrola instalacji grzewczych w 1500 domach.

Co udało się zrobić do tej pory?

Miasto przypomina także o dotychczas zrealizowanych działaniach, takich jak likwidacja 836 starych kotłowni węglowych, montaż instalacji fotowoltaicznych, projekty edukacyjne, spotkania z mieszkańcami czy pomoc w wypełnianiu wniosków o dofinansowanie przez pracowników Urzędu Miasta i Gminy. Od 2018 r. na terenie gminy realizowany jest także pilotaż projektu STOP SMOG, w ramach którego wypracowywane są narzędzia współpracy rządu i samorządu terytorialnego wspierające termomodernizację i wymianę nieefektywnych kotłów wśród osób ubogich energetycznie. Efekty tych działań zaczynają już być widoczne – więcej na ten temat tutaj.

Jakoś powietrza istotnym elementem działań samorządowców

Jak wskazują organizatorzy konkursu Eco-Miasto, miejskie inwestycje mające na celu poprawę jakości powietrza stanowią częsty element projektów zgłaszanych do konkursu. Wśród miast docenionych za działania na tym polu uhonorowano m.in. Czeladź. Miasto zwyciężyło w 6. edycji konkursu w kategorii Efektywność energetyczna budynków dzięki realizacji projektu obejmującego termomodernizację 90 proc. budynków użyteczności publicznej oraz systematycznych działaniach w dziedzinie poprawy jakości powietrza, w tym za wdrożenie systemu monitoringu powietrza.

Zgłoszenia do 7. edycji Eco-Miasto są przyjmowane do piątku, 28 lutego 2020 r. Zachęcamy wszystkie miasta, które jeszcze nie wypełniły formularzy, na wysłanie zgłoszeń. W tej edycji można się zgłaszać w pięciu kategoriach. Udział w konkursie jest bezpłatny.

Źródło: Teraz Środowisko

Może Ci się również spodoba