BNP Paribas – termomodernizacja ścian zewnętrznych oraz stropu wraz z wymianą okien

Inwestycja w poprawę efektywności energetycznej budynków mieszkalnych oznacza uzyskanie realnych oszczędności dla Wspólnot Mieszkaniowych, szczególnie w obliczu rosnących cen i niepewnej sytuacji na rynku energetycznym. Dzięki oferowanemu przez BNP Paribas programowi finansowania efektywności energetycznej wielorodzinnych budynków mieszkalnych Eko-Wspólnota z zyskiem wspólnoty ponoszą tylko 10% kosztów kwalifikowanych.

W ramach programu dostępne są: usługa przygotowania audytów energetycznych, komponentów towarzyszących, projektów budowlanych. 90% kosztów tej dokumentacji podlega finansowaniu z inicjatywy ELENA, programu unijnego HORYZONT 2020 we współpracy z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym. Wspólnoty mają możliwość sfinansowania inwestycji kredytem termomodernizacyjnym z premią BGK oraz uzyskania pomocy w zakresie otrzymania premii przez współpracującego z Bankiem Konsultanta ds. Energii.

Dane budynku

Śląska Wspólnota Mieszkaniowa przeprowadziła projekt termomodernizacyjny w ramach Programu Eko-wspólnota z zyskiem. Podpiwniczony budynek o powierzchni użytkowej 1388 m2, złożony z 13 lokali mieszkaniowych, wybudowano w latach 50. Blok charakteryzował się dużym zużyciem energii, a poziom zapotrzebowania na energię przed inwestycją wynosił niemal 500 kWh/(m2*rok).

Projekt inwestycyjny

W ramach przeprowadzonej termomodernizacji w budynku wymieniono drzwi zewnętrzne oraz okna piwniczne. Docieplono ściany podłużne, szczytowe południowe oraz północne, strop nad najwyższą kondygnacją oraz cokoły ścian. Wymieniono rury oraz wykonano obróbkę elewacyjną. Ponadto przeprowadzono remont kratek wentylacyjnych znajdujących się na elewacji. Ostatnim elementem przedsięwzięcia była wymiana pokrycia daszków wejściowych na nowe.

Rezultat

Wspólnota sfinansowała koszt całkowity inwestycji za pomocą kredytu termomodernizacyjnego z premią BGK w wysokości 323 603,96 PLN. Wysokość otrzymanej premii termomodernizacyjnej wyniosła niecałe 50 000PLN. W efekcie zrealizowanego projektu Wspólnota zmniejszyła swoje zapotrzebowanie na energię o ponad 300 MWh na rok, co odpowiada oszczędnościom energii na poziomie 46,45%. Ponadto, inwestycja pozwoliła na redukcję emisji CO2 do atmosfery, a budynek zyskał bardziej estetyczny wygląd.

Może Ci się również spodoba