Tramwaje powróciły na ulice Olsztyna

Miasta wciąż szukają sposobów na rozładowanie natężenia ruchu drogowego. W Olsztynie droga do zrównoważonego systemu transportowego prowadzi poprzez rozbudowę systemu komunikacji miejskiej. W tym celu, po 50 latach, przywrócono tam ruch tramwajowy.

W ramach projektu odtworzenia sieci tramwajowej przewidziano zakup 15 tramwajów oraz budowę niezbędnej infrastruktury towarzyszącej — trakcji szynowej wraz z zasilaniem oraz ponad 7-kilometrowej podstawowej linii tramwajowej wraz z trzema rozgałęzieniami. W związku z realizacją projektu, przebudowy wymagały również niektóre skrzyżowania, wybudowane zostały także ciągi piesze i pieszo-rowerowe umożliwiające bezpośrednie dotarcie do przystanków tramwajowych, powstało blisko 7 km buspasów oraz wdrożono Inteligentny System Transportowy. Na realizację projektu, którego wartość wyniosła ponad 551 mln zł, miasto otrzymało dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013 w wysokości ponad 375 mln zł.

Więcej przykładów dobrych praktyk miejskich dostępnych jest w najnowszej publikacji pt. „Eco-Miasto 2020. Energia zmian”.

Publikacja powstała przy współpracy z Ambasadą Francji w Polsce, Centrum UNEP/Grid-Warszawa, Teraz Środowisko, Szkołą Liderów, BNP Paribas Bank Polska, Ceetrus Polska, Fundacją Veolia Polska, Renault.