Woda w regionach przemysłowych – co robić, by jej nie zabrakło?

W jaki sposób gospodarować wodami na obszarach przemysłowych i zurbanizowanych? Jakie są główne wyzwania i perspektywy w tym sektorze? Na te i inne pytania odpowiedzi udzielą eksperci podczas regionalnych warsztatów Eco-Miasto. Wydarzenie odbędzie się online 23 lipca br. na fanpage’u projektu.

Prócz kryzysu gospodarczego spowodowanego epidemią koronawirusa SARS-CoV-2, coraz więcej problemów w Polsce pojawia się w obszarze gospodarki wodnej. Ekstremalne zjawiska hydrologiczne, niedobory zasobów wodnych czy potrzeby inwestycyjne w zakresie gospodarki wodno-ściekowej to tylko niektóre z wyzwań, przed którymi stoją samorządowcy. Problemy te nasilają się zwłaszcza w regionach przemysłowych i silnie zurbanizowanych. Stąd też tematem kolejnych regionalnych warsztatów Eco-Miasto będzie właśnie gospodarka wodna w regionach uprzemysłowionych. Wydarzenie odbędzie już 23 lipca o godz. 13:00 za pośrednictwem transmisji online na profilu Eco-Miasto w serwisie Facebook oraz profilu Centrum UNEP/GRID-Warszawa w serwisie YouTube.

W ramach 7. edycji projektu Eco-Miasto organizowanego przez Ambasadę Francji w Polsce, Centrum UNEP/GRID-Warszawa i Teraz Środowisko wraz z partnerem – Fundacją VEOLIA – przedstawiciele miast będą mogli skorzystać z doświadczenia specjalistów w tej dziedzinie.

Projekt Eco-Miasto pokazuje, że dzięki lokalnym inicjatywom możemy działać razem na rzecz ochrony planety. By wesprzeć te działania, organizujemy regionalne warsztaty, które stanowią platformę wymiany doświadczeń i dobrych praktyk jednostek samorządów terytorialnych oraz ekspertów w dziedzinie zrównoważonego rozwoju. To właśnie samorządy miast odgrywają kluczową rolę w realizacji globalnych celów na rzecz klimatu

mówi Ambasador Francji w Polsce Frédéric Billet

Eksperci zaproszeniu do udziału w wydarzeniu rozmawiać będą o kluczowych wyzwaniach związanych z racjonalnym gospodarowaniem wodą.

Woda to kluczowy zasób i nieodzowna część życia każdego człowieka, ale w wielu regionach na całym świecie jej ilości maleją lub jej jakość drastycznie spada. Zwiększone zużycie wody związane ze wzrostem gospodarczym i liczebnością populacji będzie przynosić takie właśnie katastrofalne skutki, jeżeli obecne postawy i wzorce wykorzystania wody pozostaną bez zmian

mówi Izabela Rakuć – Kochaniak, prezeska Fundacji Veolia Polska, partner warsztatów.

Agenda wydarzenia zapewni przestrzeń do dyskusji wokół najbardziej palących i zarazem najbliższych samorządowcom tematów.Dr Ewa Janson z Głównego Instytutu Górnictwa w swojej prezentacji wprowadzającej przybliży uczestnikom wydarzenia zagadnienia związane ze zrównoważonym gospodarowaniem zasobami wodnymi na obszarach przemysłowych i zurbanizowanych. Nie zabraknie także lokalnej perspektywy – burmistrz Miasteczka Śląskiego Michał Skrzydło, na przykładzie lokalnych doświadczeń opowie o głównych wyzwaniach i perspektywach w zakresie gospodarowania wodami, a Marta Bis, prezes PWiK Veolia Tarnowskie Góry, opowie o racjonalnym gospodarowaniu zasobami wodnymi na terenach przemysłowych.

Eco-Miasto to ogólnopolski projekt organizowany przez Ambasadę Francji w Polsce, Centrum UNEP/GRID-Warszawa i internetowy dziennik Teraz Środowisko. Partnerami strategicznymi są Renault Polska, Ceetrus, BNP Paribas oraz Fundacja Veolia. Więcej informacji o konkursie i planowanych działaniach znajdziecie na stronie www.eco-miasto.pl oraz w mediach społecznościowych.

Może Ci się również spodoba