Zieleń miejska w praktyce

Budowa parków kieszonkowych i ogrodów deszczowych to najprostsze z działań sprzyjających retencji wody opadowej w mieście – wskazywali eksperci podczas warsztatów organizowanych w ramach 7. edycji konkursu Eco-Miasto.

W jaki sposób miejskie skwery i parki łagodzą odczuwanie skutków zmian klimatu? Jak retencjonować wodę opadową w mieście? Jak finansować tego typu działania? Odpowiedzi na te pytania, poznali uczestnicy warsztatów organizowanych w ramach 7. edycji konkursu Eco-Miasto, organizowanego przez Ambasadę Francji w Polsce, Centrum UNEP/GRID-Warszawa oraz redakcję Teraz Środowisko. Spotkanie odbyło się 7 lipca br. w formule on-line, a otworzył je Frédéric Billet, ambasador Francji w Polsce.

Dzisiejsze spotkanie pokazuje nasze zaangażowanie w walkę ze zmianami klimatu. Na rzecz klimatu musimy działać lokalnie, jednostki samorządu terytorialnego odgrywają tu zatem kluczową rolę. Zielona rewolucja jest oparta na poszukiwaniu innowacyjnych rozwiązań i z tego punktu widzenia wkład samorządów jest bardzo pożądany – mówił ambasador.

Nowy punkt widzenia

Jak wskazywali obecni podczas wydarzenia eksperci, sposób w jaki postrzegana jest obecnie funkcja zieleni miejskiej diametralnie się zmienia. – Zaczynamy natomiast postrzegać tereny zielone jako integralną część miasta, która niesie za sobą bardzo wiele korzyści – mówiła podczas wydarzenia dr Monika Szewczyk, starszy specjalista ds. geobotaniki i ochrony przyrody w Centrum UNEP/GRID-Warszawa. Wyjaśniła, że zmiana sposobu patrzenia na zieleń w mieście to na przykład wprowadzenie określenia „zielona infrastruktura”. Parki i miejskie skwery nie są postrzegane już tylko pod kątem estetyki czy jako elementy rekreacji, ale pełnionych funkcji, takich jak retencja wody, łagodzenie miejskiej wyspy ciepła, oczyszczanie powietrza.

Jak jednak dodała dr Szewczyk, zieleń miejska nie rozwiąże wszystkich problemów. – Kwestia usług, które dzięki niej możemy czerpać, jest kwestią pomocniczą i nie możemy sądzić, że rozwiąże ona wszystkie problemy. A tych problemów w mieście jest dużo – dodała.

Jak retencjonować wodę opadową w mieście?

Tereny zieleni miejskiej stanowią kluczowy element miejskiej infrastruktury, zwłaszcza w okresach nawalnych opadów czy suszy. Odpowiednio zaprojektowana zielono-błękitna infrastruktura łagodzić może bowiem skutki ekstremalnych zjawisk hydrologicznych, których w ostatnim czasie doświadczamy coraz częściej. Wśród wymienionych działań sprzyjających retencjonowaniu wody opadowej w mieście eksperci wymieniali wiele rozwiązań. Zdaniem Mirosława Hagemejera, dyrektora Wydziału Planowania Urzędu Miasta Lublin, do najprostszych z nich należy budowa ogrodów deszczowych i parków kieszonkowych. – Natomiast jeżeli nie mamy takiej możliwości, możemy wprowadzać bardziej zaawansowane technicznie rozwiązania, czyli chociażby budowę zbiorników podziemnych – wskazywała z kolei dr Monika Szewczyk. Jak przypominał Daniel Piotrowski, urbanista Ceetrus Polska, zebraną za pomocą zbiorników wodę deszczową wykorzystywać można następnie w okresach suszy do podlewania terenów zieleni. – Takie rozwiązanie udało się wdrożyć m.in. na Śląsku i jak najbardziej się ono sprawdza – mówił.

Jak finansować działania związane z retencją wody?

Kolejnym tematem webinarium było finansowe wspieranie zielonej transformacji miast. Jak mówiła Katarzyna Rajkiewicz z Narodowej Agencji Poszanowania Energii, dotację na działania, które zapobiegają zmianom klimatycznym, w tym także na te związane z zielono-błękitno infrastrukturą, miasta uzyskać mogą w ramach europejskiej platformy City Finance Lab, finansowanej w ramach Climate-KIC. – City Finance Lab to pierwsza europejska platforma, która wspiera rozwój innowacyjnych, powtarzalnych i skalowalnych rozwiązań finansowych, które mają na celu zwiększenie inwestycji ograniczających zmiany klimatyczne oraz niskoemisyjnych i zielonych projektów miejskich na rzecz zrównoważonych miast – mówiła.

Zieleń miejska istotna dla władz miast

Jak podkreślają organizatorzy Eco-miasta, zieleń miejska stanowi istotny element wszystkich dotychczasowych edycji konkursu. Właśnie ta kategoria przyciąga każdego roku największą liczbę zgłoszeń – nie inaczej jest także podczas bieżącej, siódmej już edycji. W kategorii tej napłynęło 25 formularzy, przesłanych zarówno przez duże, wielotysięczne miasta, jak i małe ośrodki miejskie.

Laureatów wszystkich kategorii konkursowych poznamy już wkrótce. Uroczyste wręczenie nagród będzie miało miejsce 21 września br. podczas konferencji „Eco-Miasto 2020. Energia Zmian”.

Nagranie z wydarzenia dostępne jest tutaj:

Pliki do pobrania:

Może Ci się również spodoba