Miasta mają jeszcze miesiąc, by zgłosić się do konkursu Eco-Miasto

Termin przyjmowania zgłoszeń do 7. edycji konkursu ECO-MIASTO został przedłużony do 28 lutego br. Realizacja jakich projektów pozwalała miastom dotąd uzyskać zwycięski tytuł? O tym w Przewodniku dobrych praktyk Eco-Miasto.

Miasta, które wciąż wahają się, czy wziąć udział w konkursie, mają jeszcze szansę, by to zrobić – termin nadsyłania zgłoszeń przesunięto z 31 stycznia na 28 lutego br. (zgłoszenia muszą dotrzeć do organizatorów do godz. 13.00).

Jak zgłosić się do konkursu?

Wystarczy pobrać jeden z dostępnych na www.eco-miasto.pl formularzy, uzupełnić i następnie przesłać pocztą elektroniczną na adres eco-miasto@teraz-srodowisko.pl. Zgłoszenia można przesyłać w każdej z pięciu kategorii: mobilność zrównoważona, gospodarka wodna, gospodarka odpadami, efektywność energetyczna budynków oraz zieleń miejska. W każdej z nich jury konkursowe nagrodzi jedno miasto powyżej i jedno miasto poniżej 100 tys. mieszkańców.

Nagrody w konkursie

Zwycięskie miasta otrzymają możliwość posługiwania się oficjalnym tytułem i logotypem zwycięzcy 7. edycji Eco-Miasto we wszystkich swoich materiałach i kanałach promocyjnych. Wszyscy kandydaci mają także szansę na otrzymanie nagród specjalnych, dzięki zaangażowaniu BNP Paribas, Ceetrus, Renault Polska i Fundacji Veolia, będących Partnerami Strategicznymi projektu.

Jakie inicjatywy były nagradzane w poprzednich edycjach konkursu?

Dotąd w konkursie udział wzięło blisko 100 miast z całej Polski. Były to zarówno wielkie, kilkudziesięciotysięczne ośrodki miejskie, jaki i niewielkie, liczące niespełna kilka tysięcy mieszkańców miasteczka. Niektórym z nich udawało się uzyskać tytułu Eco-Miasta wielokrotnie – lista laureatów wszystkich poprzednich edycji konkursu dostępna jest tutaj.

Wśród zwycięskich realizacji znajduje się m.in. krakowski projekt monitoringu zużycia mediów w 636 budynkach należących do miasta, system pozwalający wykryć ukryte wycieki we wrocławski systemie wodociągowym, poprawa efektywności energetycznej budynków użyteczności publicznej oraz budowa instalacji odnawialnych źródeł energii w Kaletach, realizacja projektów transportowych w Lublinie czy budowa oczyszczalni ścieków w formule PPP w Mławie.

ECO-MIASTO to więcej niż konkurs

ECO-MIASTO to ogólnopolski projekt, którego celem jest popularyzowanie idei zrównoważonego rozwoju miast. Konkursowi od lat towarzyszą inicjatywy mające na celu zachęcanie miast do realizacji projektów środowiskowych. Jedną z nich jest Przewodnik dobrych praktyk ECO-MIASTO, w którym zebrano 20 praktyk polskich gmin. Większość z nich została wyróżniona w minionych edycjach konkursu ECO-MIASTO. Zaprezentowane rozwiązania nie tracą na aktualności i mogą stać się inspiracją do podejmowania nowych wyzwań. Przewodnik można bezpłatnie pobrać w formacie pdf pod tym linkiem.

Źródło: Teraz Środowisko