projekt koordynowany przez
Centrum UNEP/GRID-Warszawa
i Ambasadę Francji w Polsce

Już 28 września 2022 roku w Centrum Nauki Kopernik odbędzie się coroczna konferencja, organizowana w ramach Programu Eco-Miasto – wspólnej inicjatywy UNEP/GRID-Warszawa oraz Ambasady Francji w Polsce, która w tym roku ma swoją 9. edycję.

Wrześniowe wydarzenie niemal na pewno odbywać się będzie w niezbyt sprzyjającym kontekście. Uwagę mediów i opinii publicznej zaprzątają wskaźniki inflacji, wysokość stóp procentowych, wojna u naszego wschodniego sąsiada. Nie wiemy, czy nie czeka nas dłuższe spowolnienie gospodarcze czy wzrost bezrobocia.

W obliczu takich bieżących wyzwań znacznie trudniej jest myśleć w dłuższej perspektywie – na przykład roku 2030, mającego być punktem odniesienia dla tegorocznej edycji Eco-Miasta. To wyzwanie również dla miast, niepewnych co do stabilności swoich budżetów czy wspierających uchodźców z Ukrainy. W części z nich pojawiają się pomysły, takie jak ograniczanie częstotliwości kursowania transportu publicznego, podwyżki cen biletów czy wstrzymywanie budżetów partycypacyjnych.

W obliczu tego rodzaju wyzwań czytelnie komunikowany i realizowany w przemyślany sposób zrównoważony rozwój może stanowić zarówno wyzwanie, jak i najlepsze rozwiązanie w niepewnych czasach. Dziać się tak będzie jedynie wtedy, gdy decydenci – nie tylko samorządowi – nie ulegną pokusie powrotu do traktowania działań prośrodowiskowych jako „luksusu na lepsze czasy”. Będzie to możliwe wówczas, gdy będzie się je widzieć jako integralną część zrównoważonego rozwoju i odpowiedź na najbardziej palące problemy społeczne.

Celem tegorocznej konferencji Programu Eco-Miasto 2022 jest zwrócenie szczególnej uwagi na integrację dyskusji o środowiskowym, społecznym i gospodarczym rozwoju polskich miast. Skupi się ona nie tylko na kreśleniu globalnych, europejskich i krajowych trendów czy pokazywaniu dobrych praktyk, ale również na poszukiwaniu nadziei – na to, że wciąż możliwe jest zarówno odpowiedzenie na kryzysy środowiskowe, takie jak kryzys klimatyczny czy utrata różnorodności biologicznej, jak i na miejskie wyzwania, związane z rynkiem mieszkaniowym czy finansowaniem niezbędnych inwestycji.

Liczba miejsc ograniczona.

Przeczytaj również

09.07.2024

Warsztaty ze zrównoważonej mobilności w Gdyni

Ambasada Francji w Polsce i UNEP/GRID-Warszawa, we współpracy z partnerem strategicznym Renault Group, zorganizowały warsztat w ramach realizowanego p…
26.06.2024

Szansa dla polskich miast - przedłużony termin zgłoszeń do konkursu Eco-Miasto 2024!

Ze względu na wiele próśb ze strony samorządów, mając na uwadze wyzwania związane z okresem urlopowym, termin przyjmowania zgłoszeń do konkursu Eco-Mi…
04.06.2024

Zapraszamy miasta do udziału w 11. edycji Eco-Miasto!

Ambasada Francji w Polsce oraz Centrum UNEP/GRID Warszawa zapraszają wszystkie polskie miasta i samorządy do udziału w 11.
29.05.2024

Za nami I-szy webinar 11. edycji Programu Eco-Miasto nt. Budowanie miejskiej rezyliencji: wyzwania i rozwiązania

W dniu 28 maja br. bo godz. 10.00 na platformie ZOOM odbyło się webinarium pt.
22.04.2024

Miasta - czekamy na Wasze zgłoszenia! Ruszyła 11. edycja konkursu Eco-miasto

Od przeszło 10 lat towarzyszymy polskim miastom, wspierając je w dążeniu do nowoczesności w harmonii z naturą.

Edycje programu

Chcesz być na bieżąco?Zapisz się na newsletter!

Jeśli masz jakiekolwiek dodatkowe pytania dotyczące projektu, to napisz do nas:
kontakt@eco-miasto.pl

Organizatorzy projektu

© UNEP/GRID-Warszawa 2017-2024