W kierunku miejskiej rezyliencji
Pojęcie miejskiej rezyliencji (odporności) zakorzenione jest w przekonaniu, że społeczne i ekologiczne systemy są ze sobą silnie powiązane stanowiąc jeden złożony system adaptacyjny.
W tym roku, w konkursie Eco-Miasto nagrodzone zostaną między innymi takie rozwiązania, w których ludzie i przyroda współdziałają w obliczu zmian i adaptują się do zewnętrznych wyzwań.
Kategorie konkursowe edycji 2024:
Efektywność energetyczna |
W kategorii konkursowej „efektywność energetyczna” oceniane będzie podejście miast do wdrażania strategii, technologii i praktyk mających na celu zmniejszenie zużycia energii i poprawę jej wydajności, co w efekcie prowadzi do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych, ograniczenia zależności od paliw kopalnych oraz poprawy jakości powietrza. Dążąc do poprawy efektywności energetycznej miasta powinny dokonywać zmian polegających na:
|
Zrównoważona mobilność |
W kategorii konkursowej „zrównoważona mobilność” oceniane będzie podejście miast do transportu i przemieszczania się w sposób, który pozwoli zminimalizować negatywne skutki dla środowiska, społeczeństwa i gospodarki, jednocześnie zapewniając wygodne i efektywne metody podróżowania w mieście. Głównym celem zrównoważonej mobilności jest bowiem zredukowanie negatywnego wpływu transportu na zmiany klimatyczne, zanieczyszczenie powietrza, zużycie energii i zatłoczenie miejskie. Ocenie poddawane będą działania miast podejmowane w poszczególnych kategoriach i zakresach:
|
Gospodarka wodna |
Kategoria konkursowa „gospodarka wodna” w ramach konkursu Eco-Miasto skupia się na przedstawianiu projektów, innowacji oraz rozwiązań mających na celu ochronę miejskich zasobów wodnych, poprawę ich jakości oraz redukcję zużycia. Projekty zgłaszane przez miasta w tej kategorii powinny koncentrować się na minimalizacji strat i marnotrawstwa wody poprzez wykorzystanie nowoczesnych technologii, implementację systemów monitorowania zużycia wody oraz promocję świadomego korzystania z zasobów wodnych wśród społeczności lokalnej. Dodatkowo, prezentowane w konkursie projekty mogą skupiać się na redukcji zanieczyszczeń wód, wprowadzeniu innowacyjnych metod oczyszczania wody, monitorowaniu jej jakości oraz poprawie stanu ekologicznego rzek, jezior i zbiorników wodnych. Istotnym aspektem jest także eksploracja innowacyjnych rozwiązań dotyczących przetwarzania osadów ściekowych, w tym technologii pozyskiwania z nich biogazu, który stanowi istotne źródło odnawialnej energii. Wszystkie projekty w kategorii „Gospodarka wodna” w konkursie Eco-Miasto podlegają ocenie pod względem innowacyjności, efektywności, podejścia zrównoważonego oraz potencjalnego wpływu na poprawę stanu gospodarki wodnej, ale także kanalizacyjnej w kontekście miejskim. |
Gospodarka obiegu zamkniętego |
W kategorii konkursowej „gospodarka obiegu zamkniętego” oceniane będzie podejście miast do wdrażania modelu gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ), czyli takiego modelu, który ma na celu efektywne wykorzystanie zasobów poprzez minimalizację odpadów, długoterminowe zachowanie wartości produktów i materiałów, redukcję zużycia zasobów pierwotnych, tworzenie zamkniętych pętli produkcji produktów przy jednoczesnym zachowaniu ochrony środowiska i generowaniu korzyści społeczno-ekonomicznych. Innymi słowy ocenie poddane zostanie przejście miast z modelu gospodarki liniowej (pozyskanie surowca - produkcja - użytkowanie - utylizacja odpadu) na model cyrkulacyjny (produkcja - użytkowanie – wykorzystanie odpadu jako surowca w kolejnym cyklu produkcyjnym). GOZ stanowi niejako holistyczną strategię, która ma za zadanie rozwiązać zarówno problem niszczących środowisko odpadów, jak i marnowania cennych surowców. Jest wyrazem świadomej troski o klimat i dalsze losy naszej planety, a także zdrowie mieszkańców miast. |
Zielono-błękitna infrastruktura |
W kategorii konkursowej „zielono-błękitna infrastruktura” oceniane będzie podejście miast do planowania, projektowania i zarządzania infrastrukturą miejską i krajobrazową w sposób, który integruje elementy przyrodnicze, ekologiczne i wodne. Jest to idea, która zakłada tworzenie i odtwarzanie ekosystemów miejskich, w celu poprawy jakości życia ludzi, zrównoważonego rozwoju oraz ochrony i odtwarzania środowiska naturalnego. Zielona infrastruktura odnosi się przede wszystkim do systemu zielonych przestrzeni, takich jak parki, ogrody, lasy, tereny zielone, które pełnią funkcje ekologiczne i społeczne w mieście. Ma na celu poprawę jakości powietrza, ochronę bioróżnorodności, regulację klimatu, redukcję zanieczyszczeń oraz zapewnienie miejsc rekreacji i wypoczynku dla mieszkańców. Błękitna infrastruktura natomiast odnosi się do systemu wodnego, takiego jak rzeki, strumienie, jeziora, mokradła, stawy. Ma na celu zarządzanie wodą deszczową, poprawę jakości wód, ochronę przed powodzią, stworzenie siedlisk dla organizmów wodnych oraz dostarczanie atrakcyjnych przestrzeni dla mieszkańców. |
Z ogromną przyjemnością prezentujemy Państwu jury naszego konkursu, składające się z ekspertów z różnych dziedzin, gotowych do oceny innowacyjnych pomysłów na zrównoważony rozwój miast. Dzięki ich wiedzy i doświadczeniu będziemy mogli wyłonić najlepsze projekty, które przyczynią się do ochrony środowiska, wzmocnienia miejskiej rezyliencji i poprawy jakości życia mieszkańców miast. Zapraszamy do zapoznania się ze składem jury w poszczególnych kategoriach konkursu Eco-Miasto 2024.
Jury konkursu |
Gospodarka wodna
Efektywność energetyczna
Zrównoważona mobilność
Gospodarka obiegu zamkniętego
Zielono-błękitna infrastruktura
|
Ze względu na wiele próśb ze strony samorządów, mając na uwadze wyzwania związane z okresem urlopowym, termin przyjmowania zgłoszeń do konkursu Eco-Miasto został przedłużony do 31 sierpnia 2024.
I. Postanowienia ogólne
II. Przedmiot Konkursu – kategorie i uczestnicy
III. Zasady zgłoszeń
IV. Ocena i nagrody
V. Ogłoszenie wyników Konkursu
VI. Przetwarzanie danych osobowych
VII. Postanowienia końcowe
Do udziału w konkursie zapraszamy wszystkie polskie miasta i samorządy. W każdym z obszarów merytorycznych konkursu nagrody przyznawane są w dwóch kategoriach: dla ośrodków z liczbą mieszkańców mniejszą niż 100 tys. oraz powyżej 100 tys. mieszkańców.
Zgłaszający mogą zaprezentować zrealizowane projekty środowiskowe na forum ogólnopolskim. Tworzymy przestrzeń do wymiany doświadczeń i wiedzy między włodarzami miast. Propagujemy wymianę dobrych praktyk i promujemy lokalne działania sprzyjające rozwijaniu zrównoważonego rozwoju w kraju.
Samorządy i gminy mogą przystąpić do konkursu poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego, w każdej z kategorii konkursowych.