projekt koordynowany przez
Centrum UNEP/GRID-Warszawa
i Ambasadę Francji w Polsce

Już 14 marca w siedzibie Ambasady Francji w Polsce odbędzie się inauguracja 11. edycji programu Eco-Miasto. Głównym celem spotkania jest przedstawienie idei tegorocznej edycji programu i jego tematu przewodniego. W nadchodzących miesiącach miasta będą mogły zgłaszać swoje zrównoważone projekty w konkursie, a przedstawiciele samorządów wezmą udział w szeregu inspirujących webinarów. Na jesieni jak co roku czeka nas międzynarodowa konferencja oraz gala rozdania nagród.

Na chwilę przed inauguracją, 21 lutego, w siedzibie Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej w Warszawie, odbyło się spotkanie Partnerów 11. edycji Programu Eco-Miasto 2024. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele organizatorów tj. Ambasady Francji w Polsce, organizacji UNEP/GRID-Warszawa oraz zaproszeni goście, reprezentujący biznes, startupy, organizacje pozarządowe oraz administrację rządową. Spotkanie stanowiło platformę wymiany pomysłów, dyskusji oraz refleksji nad obecnymi i przyszłymi wyzwaniami związanymi ze zrównoważonym rozwojem miast. Szczególny nacisk położony został na omówienie zagadnienia miejskiej rezyliencji, a także tego, jak sektor prywatny może miastom pomóc w dążeniu do niej.

Podczas spotkania, przedstawiciele firm Renault, Nhood, Fundacji Veolia oraz InPost Green City dzielili się bogatymi wrażeniami wynikającymi z ich zaangażowania w Program Eco-Miasto. Przedstawiciel Renault podkreślił coraz większą świadomość przemysłu motoryzacyjnego dotyczącą wpływu na naszą planetę w obliczu dynamicznych zmian klimatycznych, co skłania branżę do ciągłej adaptacji i innowacji. Nowa wizja mobilności, oparta na użytkowaniu zamiast posiadania pojazdów, odzwierciedla postęp w kierunku zrównoważonej przyszłości, z akcentem na wspólne podróże (carpooling), długoterminowy wynajem oraz współdzielenie pojazdów. Z kolei przedstawicielka Nhood skoncentrowała się na istotności zieleni miejskiej i tworzeniu przestrzeni przyjaznych dla środowiska, które stanowią kluczowy czynnik poprawy jakości życia mieszkańców. Fundacja Veolia zaprezentowała rezultaty swoich działań w zarządzaniu odpadami i ochronie zasobów wodnych, podkreślając znaczący wkład w poprawę stanu środowiska naturalnego. Podkreśliła również ogromne znaczenie edukacji, która prowadzić będzie do podnoszenia świadomości ekologicznej społeczeństwa. InPost Green City natomiast podzielił się swoimi doświadczeniami związanymi z transformacją logistyki miejskiej na bardziej ekologiczną i efektywną.

Te inspirujące świadectwa potwierdzają, że uczestnictwo w Programie Eco-Miasto przynosi konkretną wartość dla miast, ich mieszkańców oraz dla świata biznesu, który oferuje miastom szereg innowacyjnych rozwiązań prowadzących do zrównoważonego rozwoju i miejskiej rezyliencji.

Przeczytaj również

20.03.2024

Miejska rezyliencja warunkiem trwałego rozwoju miast – ruszyła 11. edycja programu Eco-Miasto

Jak miasta budują odporność? Jak sprawić by ich rozkwit był trwały, a więc zgodny z możliwościami planety?
11.03.2024

Miasta. Ludzie. Przyszłość. Nowa publikacja programu Eco-Miasto.

Zrównoważony rozwój miast odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu naszej zrównoważonej przyszłości, a czynnik społeczny – oprócz aspektów gospodarczych…
11.10.2023

Przyjazne miasta receptą na trudne czasy—podsumowujemy 10. edycję programu Eco-Miasto

Dobiegła końca 10. jubileuszowa edycja programu Eco-Miasto zorganizowana pod hasłem „Miasta. Ludzie. Przyszłość.”.
11.10.2023

Nagrody dla samorządów — finał 10. edycji konkursu Eco-Miasto

Zwieńczeniem jubileuszu 10-lecia była ceremonia ogłoszenia zwycięzców 10. edycji konkursu Eco-Miasto.
26.09.2023

Za nami webinar nt. zrównoważonego transportu miejskiego

19 września w ramach europejskiego tygodnia zrównoważonego transportu, zorganizowaliśmy we współpracy z Partnerem Strategicznym Renault webinar nt.

Edycje programu

Chcesz być na bieżąco?Zapisz się na newsletter!

Jeśli masz jakiekolwiek dodatkowe pytania dotyczące projektu, to napisz do nas:
kontakt@eco-miasto.pl

Organizatorzy projektu

© UNEP/GRID-Warszawa 2013-2024