projekt koordynowany przez
Centrum UNEP/GRID-Warszawa
i Ambasadę Francji w Polsce

W dniu 28 maja br. bo godz. 10.00 na platformie ZOOM odbyło się webinarium pt. „Budowanie miejskiej rezyliencji: wyzwania i rozwiązania”, zorganizowane w ramach Programu Eco-Miasto, we współpracy ze Szkołą Główną Handlową oraz Krajowym Punktem URBACT.

Termin „rezyliencja" odnosi się do zdolności organizmu lub systemu do regeneracji i powrotu do normy po doświadczeniu wstrząsu lub zakłócenia, które mogło naruszyć jego struktury lub funkcjonowanie. W kontekście miast, rezyliencja oznacza zdolność do skutecznej adaptacji w obliczu nagłych i krytycznych zdarzeń, które mogą zagrozić integralności systemów miejskich lub ich funkcjonowaniu. Dotyczy to nie tylko pojedynczych elementów infrastruktury, ale także usług publicznych i społeczności lokalnych. Miasta muszą być przygotowane na różnorodne scenariusze, takie jak katastrofy naturalne, kryzysy zdrowotne czy wydarzenia o charakterze terrorystycznym, i mieć zdolność szybkiego reagowania oraz odbudowy po takich wydarzeniach. Właściwa rezyliencja miejska wymaga holistycznego podejścia, które uwzględnia zarówno infrastrukturę fizyczną, jak i społeczność oraz instytucje działające w mieście.

Celem webinarium było upowszechnienie wiedzy na temat znaczenia rezyliencji miejskiej oraz wymiana doświadczeń między miastami. Podczas wydarzenia eksperci omówili definicję miejskiej rezyliencji, metody jej wzmocnienia oraz czynniki i narzędzia wspierające jej rozwój. Dodatkowo, zaprezentowane zostały przykłady praktyk wzmacniania miejskiej rezyliencji pochodzące z miast Poznań i Bordeaux.

W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele miast, uczelni wyższych oraz organizacji pozarządowych. Było to pierwsze webinarium w tegorocznej edycji Programu Eco-Miasto 2024, a kolejne spotkania eksperckie i warsztaty są już planowane na nadchodzące miesiące.

Przeczytaj również

04.06.2024

Zapraszamy miasta do udziału w 11. edycji Eco-Miasto!

Ambasada Francji w Polsce oraz Centrum UNEP/GRID Warszawa zapraszają wszystkie polskie miasta i samorządy do udziału w 11.
22.04.2024

Miasta - czekamy na Wasze zgłoszenia! Ruszyła 11. edycja konkursu Eco-miasto

Od przeszło 10 lat towarzyszymy polskim miastom, wspierając je w dążeniu do nowoczesności w harmonii z naturą.
20.03.2024

Miejska rezyliencja warunkiem trwałego rozwoju miast – ruszyła 11. edycja programu Eco-Miasto

Jak miasta budują odporność? Jak sprawić by ich rozkwit był trwały, a więc zgodny z możliwościami planety?
11.03.2024

Miasta. Ludzie. Przyszłość. Nowa publikacja programu Eco-Miasto.

Zrównoważony rozwój miast odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu naszej zrównoważonej przyszłości, a czynnik społeczny – oprócz aspektów gospodarczych…
05.03.2024

11. edycja Eco-Miasto rusza za chwilę!

Już 14 marca w siedzibie Ambasady Francji w Polsce odbędzie się inauguracja 11. edycji programu Eco-Miasto.

Edycje programu

Chcesz być na bieżąco?Zapisz się na newsletter!

Jeśli masz jakiekolwiek dodatkowe pytania dotyczące projektu, to napisz do nas:
kontakt@eco-miasto.pl

Organizatorzy projektu

© UNEP/GRID-Warszawa 2013-2024