projekt koordynowany przez
Centrum UNEP/GRID-Warszawa
i Ambasadę Francji w Polsce
  • Dostarczanie ciepła i elektryczności do budynków odpowiada za 30% emisji CO2 i 26% emisji gazów cieplarnianych w UE  
  • Polska zajmuje drugie miejsce w UE pod względem emisji gazów cieplarnianych powiązanych z produkcją energii 
  • W Polsce jedynie 18% energii pochodzi z OZE, co jest wynikiem poniżej średnich europejskich 

W kategorii miast poniżej 100 tysięcy laureatem konkursu Eco-Miasto w kategorii Efektywność Energetyczna i Odnawialne Źródła Energii są Kalety. To miasto liczące niecałe 9 000 mieszkańców, postawiło na transformację energetyczną. Opiera się ona na dwóch podstawowych elementach, termomodernizacji i instalacji odnawialnych źródeł energii. Budynki wielorodzinne należące do gminy zostały objęte projektem termomodernizacji, gdzie trzy z nich ten proces już ukończyły, a dla następnych czterech szukani są wykonawcy. Kalety stawiają również na rozwój instalacji fotowoltaicznych. Dzięki Funduszom z Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego, Miejska Oczyszczalnia Ścieków zyskała 200 kW instalacji fotowoltaicznych, a dodatkowe instalacje pojawiły się w trzech placówkach oświatowych. Dodatkowo, jedna ze szkół została wyposażona w dwie powietrzne pompy ciepła, a kolejne środki na montaż kolejnych 79 pomp ciepła w budynkach jednorodzinnych zostały pozyskane od Unii Europejskiej.  

Przeczytaj również

Rezyliencja miejska – nowy paradygmat rozwoju

Termin „rezyliencja” oznacza zdolność danego organizmu bądź systemu do powrotu do sprawności po doznanym wstrząsie, który naruszył jego struktury lub dotychczasowy sposób działania.

Farmy wertykalne – pionowe uprawy w miastach

Produkcja żywności odpowiada za ¼ wszystkich emisji gazów cieplarnianych, za co w dużej mierze odpowiada transport owoców i warzyw.

Warszawa - laureat konkursu w kat. Efektywność Energetyczna, OZE, Jakość Powietrza

Warszawa jest symbolem konsekwencji i długoterminowej pracy nad poprawą efektywności energetycznej budynków oraz budowania zrównoważonych wzorców rozwoju miejskiego.

Pionierzy ze Szczytna

Produkcja energii elektrycznej odpowiada za 40% całkowitej globalnej emisji dwutlenku węgla.

Renault - oszczędzanie energii to oszczędzanie środowiska

Przedsiębiorcy stoją przed olbrzymim wyzwaniem związanym z drastycznie rosnącymi cenami energii i niestabilnością rynku energetycznego.

Edycje programu

Chcesz być na bieżąco?Zapisz się na newsletter!

Jeśli masz jakiekolwiek dodatkowe pytania dotyczące projektu, to napisz do nas:
kontakt@eco-miasto.pl

Organizatorzy projektu

© UNEP/GRID-Warszawa 2013-2024