projekt koordynowany przez
Centrum UNEP/GRID-Warszawa
i Ambasadę Francji w Polsce
  • Dostarczanie ciepła i elektryczności do budynków odpowiada za 30% emisji CO2 i 26% emisji gazów cieplarnianych w UE  
  • Polska zajmuje drugie miejsce w UE pod względem emisji gazów cieplarnianych powiązanych z produkcją energii 
  • W Polsce jedynie 18% energii pochodzi z OZE, co jest wynikiem poniżej średnich europejskich 

W kategorii miast poniżej 100 tysięcy laureatem konkursu Eco-Miasto w kategorii Efektywność Energetyczna i Odnawialne Źródła Energii są Kalety. To miasto liczące niecałe 9 000 mieszkańców, postawiło na transformację energetyczną. Opiera się ona na dwóch podstawowych elementach, termomodernizacji i instalacji odnawialnych źródeł energii. Budynki wielorodzinne należące do gminy zostały objęte projektem termomodernizacji, gdzie trzy z nich ten proces już ukończyły, a dla następnych czterech szukani są wykonawcy. Kalety stawiają również na rozwój instalacji fotowoltaicznych. Dzięki Funduszom z Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego, Miejska Oczyszczalnia Ścieków zyskała 200 kW instalacji fotowoltaicznych, a dodatkowe instalacje pojawiły się w trzech placówkach oświatowych. Dodatkowo, jedna ze szkół została wyposażona w dwie powietrzne pompy ciepła, a kolejne środki na montaż kolejnych 79 pomp ciepła w budynkach jednorodzinnych zostały pozyskane od Unii Europejskiej.  

Przeczytaj również

Pionierzy ze Szczytna

Produkcja energii elektrycznej odpowiada za 40% całkowitej globalnej emisji dwutlenku węgla.

Gdynia – laureat konkursu w kat. Efektywność Energetyczna, Odnawialne Źródła Energii

W kategorii miast powyżej 100 tysięcy laureatem konkursu Eco-Miasto w kategorii Efektywność Energetyczna i Odnawialne Źródła Energii została Gdynia.

Francuskie inspiracje dla polskich miast 

Inwestycje w zieleń  W 2020 roku “The National Union of Landscape Enterprises” oraz “Hortis” zaprezentowały ranking najbardziej zielonych miast we Francji.

Farmy wertykalne – pionowe uprawy w miastach

Produkcja żywności odpowiada za ¼ wszystkich emisji gazów cieplarnianych, za co w dużej mierze odpowiada transport owoców i warzyw.

Budownictwo na nowo, czyli domy pasywne

Europejski Nowy Zielony Ład wyznaczył ambitny cel jakim jest zostanie pierwszym neutralnym klimatycznie kontynentem na świecie.

Edycje programu

Chcesz być na bieżąco?Zapisz się na newsletter!

Jeśli masz jakiekolwiek dodatkowe pytania dotyczące projektu, to napisz do nas:
kontakt@eco-miasto.pl

Organizatorzy projektu

© UNEP/GRID-Warszawa 2013-2023