projekt koordynowany przez
Centrum UNEP/GRID-Warszawa
i Ambasadę Francji w Polsce
  • Do 2050 roku 70% populacji będzie żyło w miastach 
  • Miasta odpowiadają za 70% emisji gazów cieplarnianych, a ich mieszkańcy zmagają się z gorszą jakością powietrza i wyższymi temperaturami  
  • Zwiększanie powierzchni terenów zielonych poprawia jakość powietrza, samopoczucie mieszkańców i zmniejsza efekt miejskiej wyspy ciepła 
  • Zielone przestrzenie w Paryżu powstają na dachach tamtejszych budynków 

Około 56% populacji mieszka w miastach, a do 2050 ta liczba ma wynosić 70%. Gęste skupiska ludzi przynoszą nam wiele zalet, takich jak duże możliwości socjalne, bogata oferta rozrywkowa i intratne perspektywy kariery zawodowej. Miasta są katalizatorami aktywności gospodarczej i generują aż 80% światowego PKB. Wśród licznych zalet istnieją również negatywne skutki trendów urbanistycznych. Miasta odpowiadają za ponad dwie trzecie konsumpcji energii i 70% emisji gazów cieplarnianych. Dodatkowo, ich mieszkańcy często cierpią z uwagi na zanieczyszczone powietrze, pogorszony stan psychiczny i efekt miejskiej wyspy ciepła. Gęsta zabudowa i mała ilość zielonych przestrzeni powoduje, iż miasta są o od 2ºC do 6ºC gorętsze niż ich okolica. 

Miasta na całym świecie próbują rozwiązać powyższe problemy poprzez zwiększanie powierzchni terenów zielonych. Oprócz redukcji efektu miejskiej wyspy ciepła, poprawiają one jakość powietrza, zwiększają retencje wody i pozytywnie wpływają na samopoczucie mieszkańców. W wielu miejscach powstają one zamiast dróg bądź poprzez renaturalizację. Niestety, duże metropolie często mają ograniczone pole manewru ze względu na gęstą zabudowę. Z tego powodu popularność zdobywają zielone dachy.
 

Ruch na rzecz zielonych dachów rozpoczął się w Niemczech jednak to Francja przoduje w tej dziedzinie mając ponad 10 razy większą powierzchnie takich dachów niż jej sąsiad. Sporą zasługę ma w tym prawo wprowadzone przez francuski rząd w 2015 roku, które nakazuje wszystkim nowym budynkom komercyjnym posiadanie paneli fotowoltaicznych, bądź przestrzeni wegetacyjnych na ich dachach. Efekty możemy zauważyć wyraźnie w Paryżu, gdzie powstało już ponad 100 hektarów zielonych dachów. Dużą część z nich stanowią uprawy, których produkty zaspokajają potrzeby mieszkańców, zmniejszając potrzebę sprowadzania towarów spoza miasta. 

Przeczytaj również

NHOOD Polska w trosce o klimat

Realizując strategię potrójnego, pozytywnego wpływu Nhood Polska troszczy się o Planetę poprzez szereg wielotorowych działań.

Kraków – laureat konkursu w kat. Zieleń miejska, błękitno-zielona infrastruktura

Kraków odniósł w ostatnich latach sukces, wprowadzając wiele zmian mających wpływ na codzienne życie mieszkańców.

Konin - laureat konkursu w kat. Zieleń miejska, błękitno-zielona infrastruktura

Konin został nagrodzony za kompleksowość działań w zakresie rozwoju błękitno-zielonej infrastruktury i zieleni miejskiej oraz projekt "Zielone korytarze miejskie”, którego elementami są między innymi…

Permakulturowy ogródek na warszawskiej Sadybie

Szacuje się, że w 2025 roku 60% mieszkańców świata będzie mieszkało w aglomeracjach miejskich. W 2050 roku ta liczba może sięgnąć nawet 75%.

Farmy wertykalne – pionowe uprawy w miastach

Produkcja żywności odpowiada za ¼ wszystkich emisji gazów cieplarnianych, za co w dużej mierze odpowiada transport owoców i warzyw.

Edycje programu

Chcesz być na bieżąco?Zapisz się na newsletter!

Jeśli masz jakiekolwiek dodatkowe pytania dotyczące projektu, to napisz do nas:
kontakt@eco-miasto.pl

Organizatorzy projektu

© UNEP/GRID-Warszawa 2023