Geoportal Eco-Miasto – wejdź i zainspiruj się!

W myśl idei wymiany doświadczeń i promocji projektów środowiskowych realizowanych przez polskie miasta, powstał najnowszy element projektu Eco-Miasto – ogólnopolski geoportal przygotowany z okazji 7. edycji konkursu przez zespół Centrum UNEP/GRID-Warszawa. 

Geoportal to interaktywna platforma prezentująca na mapie wyniki wszystkich edycji konkursu ze szczególnym uwzględnieniem projektów docenionych przez jury. Jest to nowoczesne, dostępne dla każdego i intuicyjne w obsłudze narzędzie stanowiące jedyny w swoim rodzaju zbiór dobrych praktyk polskich miast w dziedzinach związanych z ochroną środowiska.  

Korzystając z mapy można w łatwy sposób wyszukać miasto i dowiedzieć się jakie podjęło działania na rzecz zrównoważonego rozwoju i dobra swoich mieszkańców. Można także wyświetlić miasta uczestniczące w konkursie wybierając odpowiednią kategorię lub edycję konkursu. Najciekawsze projekty zostały zilustrowane za pomocą opisów, zdjęć i wykresów prezentujących wskaźniki osiągnięć samorządów w obliczu współczesnych wyzwań środowiskowych.

Zdecydowana większość zjawisk i problemów, z którymi mierzy się współcześnie świat, ma swój aspekt przestrzenny. Warto wykorzystywać dostępność technologii geoinformacyjnych, danych przestrzennych oraz narzędzi służących do ich przetwarzania czy prezentacji, do planowania mądrego rozwoju i podejmowania odpowiedzialnych decyzji w oparciu o wiarygodne dane i wieloaspektowe analizy. Jest to jeden z kluczowych elementów budowy inteligentnych miast przyszłości.