MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA ECO-MIASTO 2020 – Program (dzień I)

 

Dzień I – 21 września 2020
(Transmisja z Centrum Nauki Kopernik)

10:00

Otwarcie konferencji

Maria Andrzejewska Dyrektor, Centrum UNEP/GRID-Warszawa
Rafał Trzaskowski Prezydent Warszawy
Frederic Billet Ambasador Francji
Wystąpienie
Michał Kurtyka Minister Klimatu

10:20

Przemówienia inauguracyjne – lokalny i globalny wymiar polityki miejskiej

Zarysowanie szerokiego horyzontu trendów mających wpływ na miasta w Polsce i na świecie, odnosząc się m. in. do pokonywania przeszkód stojących na ich drodze do zrównoważonego rozwoju, w szczególności w kontekście kryzysu klimatycznego i sposobów na jego przezwyciężenie.


Edwin Bendyk Prezes Zarządu, Fundacja im. Stefana Batorego
Publicysta, komentator w tygodniku „Polityka”, społecznik, pisarz – ostatnio opublikował książkę „W Polsce, czyli wszędzie”. Zajmuje się tematyką cywilizacyjną, badaniami nad przyszłością, wpływem techniki na życie społeczne, rozwojem lokalnym i kwestią miejską. Członek Polskiego PEN-Clubu. Prowadzi blog „Antymatrix”.
Anne Girault Ekspert w dziedzinie zmian klimatu i transformacji energetycznej
Po ponad 35 latach pracy jako konsultantka w zakresie energii, środowiska i zrównoważonego rozwoju we władzach lokalnych i sektorze publicznym Anne Girault została dyrektorem Paryskiej Agencji Klimatycznej. Pełniła tą funkcję w latach 2010-2019. Anne Girault jest również wykładowcą uniwersyteckim. Obecnie przekazuje swoją wiedzę i skupia się na pracy z decydentami zarówno prywatnymi jak i tymi z sektora publicznego, we wszystkich kwestiach związanych z kryzysem klimatycznym i transformacją energetyczną.

10:55

Debaty wprowadzające do tematyki konferencji

W miastach mieszka już ponad połowa ludzkości. Choć zajmują one raptem 2-3% powierzchni lądów na Ziemi, generują aż 80% PKB i 75% emisji gazów cieplarnianych. W obliczu bezprecedensowego kryzysu klimatycznego oraz konieczności osiągnięcia neutralności klimatycznej rola samorządów w redukowaniu emisji będzie kluczowa. To z miast musi wyjść spójna odpowiedź na to wyzwanie, uwzględniająca wszystkie dziedziny naszego życia.

Dyskusja pozwoli uczestnikom zaprezentować całościową wizję oraz konkretne rozwiązania, zbliżające nas do osiągnięcia neutralności klimatycznej. Jej wątkiem przewodnim jest „nowa energia”, rozumiana szeroko – nie tylko jako działania na rzecz efektywności energetycznej czy odnawialnych źródeł energii, ale również w innych obszarach miejskiego życia, takich jak budownictwo, mobilność, infrastruktura, nowe modele biznesowe i zwyczaje konsumpcyjne, finanse czy partycypacja społeczna.

 

Energia (dla) zmian w miastach (10.55 – 11.55)

Prowadzenie
Aleksandra Dziadykiewicz Programme Manager, Forum Energii
W Forum Energii od stycznia 2020 roku. Wcześniej przez ponad dekadę w Radiu TOK FM zajmowała się gospodarką, m.in. podatkami, rynkiem pracy, systemem emerytalnym, rynkami finansowymi, danymi statystycznymi i oczywiście energetyką.
Prelegenci
Adam Guibourgé-Czetwertyński Wiceminister Klimatu
Frederic Faroche Prezes Zarządu Grupy Veolia w Polsce
Marcin Popkiewicz Redaktor, Nauka o klimacie
Analityk megatrendów zajmujący się powiązaniami w obszarach gospodarka-energia-zasoby-środowisko. Autor bestsellerów „Świat na rozdrożu”, „Rewolucja energetyczna. Ale po co?” i „Nauka o klimacie”. Laureat głównej nagrody „Dziennikarze dla klimatu” oraz „Economicus 2016” za najlepszą książkę szerzącą wiedzę ekonomiczną. Wraz z zespołem „Nauki o klimacie” laureat nagrody „Popularyzator Nauki 2017”.
Jerzy Śledziewski Wiceprezes, BNP Paribas
Odpowiedzialny za Obszar Bankowości Korporacyjnej i MŚP Absolwent Politechniki Warszawskiej i Podyplomowych Studiów Menedżerskich w Szkole Głównej Handlowej, a także Advance Management Program – IESE Business School University of Navarra. Karierę zawodową w bankowości rozpoczął w Citibank Poland S.A. w 1998 roku w obszarze Bankowości Przedsiębiorstw (Emerging Local Corporates).

 

Miasta po pandemii (12.00 – 13.00)

Prowadzenie
Irena Pichola Deloitte
Prelegenci
Aldo Vargas Tetmajer Koordynator, Krajowy Punkt URBACT – Związek Miast Polskich
Koordynator Krajowego Punktu Kontaktowego programu URBACT w Związku Miast Polskich. Nadzoruje działania polskich partnerów projektów URBACT, zajmuje się promocją naborów i dokonań sieci projektowych dla miejskich programów rozwojowych. Inicjował i uczestniczył w wielu europejskich projektach badawczo-rozwojowych z zakresu zrównoważonego rozwoju miast. Jest aktywny w europejskich inicjatywach dot. polityk miejskich.
Vincent Carre Car-sharing operations director, Renault
Born in Toulouse in 1971, Vincent ‘Vince’ CARRE is a graduate of ESSEC Business School in Paris. After two years in Sanofi-Avantis, he joined the Renault Group in 1993 in Poland and the Czech Republic. Back in France, between 2002 and 2007, he held a variety of roles in sales, marketing and dealer network development. In addition, he managed two dealerships in France and was appointed global Marketing Director for Renault A and B segment cars (Twingo and Clio). In 2009, he took the position of global Sales and Marketing Director for Dacia and managed the worldwide launch of Duster. In 2013 he entered in the EV world as global EV Sales and Marketing Director and managed the sales take-off of Renault electric vehicles and the transformation of the sales process. In 2015 he became head of the Renault Group in Belgium, returning to France in 2017 to manage Electric Cars, Connected Cars and New mobilities in Europe.
Ryszard Grobelny Związek Miast Polskich
Ada Walentek Dyrektor Generalny, CEETRUS

13:00

Przerwa

13:30

Konkurs ECO-MIASTO – wręczenie laurów oraz nagród

Ceremonia wręczenia nagród dla samorządów wyróżnionych w kategoriach konkursowych.

Prowadzenie
Marta Wierzbowska-Kujda Redaktor naczelna i dyrektor zarządzająca, Teraz Środowisko
Zawodowo od początku związana z Teraz Środowisko, czołowym internetowym dziennikiem osób śledzących sektor ochrony środowiska. Absolwentka Międzywydziałowych Studiów Ochrony Środowiska (Uniwersytet Warszawski), szukająca powiązań między poszczególnymi branżami. W dyskusjach ceni utylitarność i budowanie wartości dla odbiorcy. Podobnie postrzega rolę artykułów, których tworzenie traktuje nie tylko jako pracę, ale i pasję.
Nagrody wręczają
Frederic Billet Ambasador Francji
Maria Andrzejewska Dyrektor, Centrum UNEP/GRID-Warszawa
Przedstawiciele firm

Wręczenie nagrody specjalnej Ministra Klimatu