projekt koordynowany przez
Centrum UNEP/GRID-Warszawa
i Ambasadę Francji w Polsce

W każdej minucie naszego życia do mórz i oceanów na całym świecie trafia ponad 19 ton plastikowych odpadów. W czasie potrzebnym na przeczytanie tego artykułu, ludzie wyrzucą do morza pięć wywrotek pełnych plastikowych śmieci. Co możemy zrobić, by powstrzymać tę falę?

Śmieci nie rosną na drzewach, nie wyrzucają ich wulkany, nie przyleciały tu z Kosmosu. To my je wytwarzamy i my je wyrzucamy: z naszych stołów, plecaków, czy biur. Każdy Europejczyk zużywa rocznie około 30 kg plastiku, który później trafia na wysypiska, do lasu, do wody.

Miliardy ton w wodzie

W morzach i oceanach pływa obecnie ponad 5 mld ton śmieci. Napotkać je można wszędzie: w chłodnym Bałtyku, w gorących wodach Morza Czerwonego, nawet na dnie Rowu Mariańskiego. Odkryta w 1997 r. Wielka Pacyficzna Plama Śmieci dryfująca między Kalifornią a Hawajami, jest już pięć razy większa od powierzchni Polski. 

Większość plastikowej materii to niewidoczne dla oka drobinki tworzące przezroczystą zawiesinę, która oblepia wszystkie żyjące w wodzie drobnoustroje. Ryby i inne stworzenia traktują je jak pokarm i nieświadomie skazują się na zagładę. Szacuje się, że z powodu zatrucia plastikiem, na całym świecie ginie ponad milion ptaków i około 100 000 ssaków rocznie. 

Przyszłość zależy od ciebie

Plastik stał się nieodłącznym elementem naszego życia i w wielu przypadkach jest niezastąpiony. Jednak zużycie jednorazowych produktów wymknęło się spod kontroli. Plastikowa reklamówka, która służy nam średnio przez 15 minut, wyrzucona do lasu będzie tam leżeć przez co najmniej 400 lat. To aż dziesięć pokoleń ludzi. A więc ze śmieciami, które dziś wyrzucamy borykać się będą jeszcze nasi praprapraprapraprapraprapraprawnukowie.

“Dlaczego mam coś zmieniać? Przecież ode mnie nic nie zależy” – wszyscy słyszeliśmy kiedyś takie lub podobne zdania. A to przecież nieprawda. Tak jak ocean składa się z pojedynczych kropli wody, tak „ludzkość” tworzy każdy i każda z nas. I wszyscy mamy wpływ na to, jak wygląda świat w którym żyjemy.

Mniej plastiku w całej Polsce

Aby uratować planetę przed całkowitym zaśmieceniem, nie trzeba całkiem rezygnować z plastiku. Konieczne jest jednak zmniejszenie ilości wytwarzanych odpadów. Wystarczy, aby każdy z nas stosował na co dzień pięć bardzo prostych zasad: używaj rzeczy wielokrotnego użytku, naprawiaj zepsute, ograniczaj zakupy, odmawiaj zbędnych opakowań i porządnie segreguj śmieci.

Zmianie nawyków i podnoszeniu świadomości służy też zaangażowanie w akcje społeczne, takie jak inicjatywy realizowane przez bank Credit Agricole w ramach kampanii edukacyjnej #mniejplastiku.

– Wspólnie ze spółką EFL i ekologiem Dominikiem Dobrowolskim od trzech lat sprzątamy Polskę. W 2020 r. zorganizowaliśmy Bałtycką Odyseję, czyli sprzątanie plaż na całym polskim wybrzeżu. W 2021 r. w ramach Górskiej Odysei, sprzątaliśmy szlaki wzdłuż południowej granicy Polski. A w 2022 r. uczestniczymy w Wiślanej Odysei, czyli sprzątaniu brzegów królowej polskich rzek. Każdy może do nas dołączyć. Wspólne sprzątanie daje ogromną satysfakcję. Sprawia, że świat staje się czystszy, a my stajemy się lepszymi ludźmi – przekonuje Przemysław Przybylski, rzecznik banku. 

Wszystkie szczegóły na temat organizowanych akcji, a także przydatne informacje o wpływie tworzyw sztucznych na środowisko i sposobach, jak ten wpływ ograniczać, można znaleźć na stronie. Warto posłuchać także edukacyjnych podcastów #mniejplastiku dostępnych na wszystkich popularnych platformach podcastowych.

Przeczytaj również

22.04.2024

Miasta - czekamy na Wasze zgłoszenia! Ruszyła 11. edycja konkursu Eco-miasto

Od przeszło 10 lat towarzyszymy polskim miastom, wspierając je w dążeniu do nowoczesności w harmonii z naturą.
20.03.2024

Miejska rezyliencja warunkiem trwałego rozwoju miast – ruszyła 11. edycja programu Eco-Miasto

Jak miasta budują odporność? Jak sprawić by ich rozkwit był trwały, a więc zgodny z możliwościami planety?
11.03.2024

Miasta. Ludzie. Przyszłość. Nowa publikacja programu Eco-Miasto.

Zrównoważony rozwój miast odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu naszej zrównoważonej przyszłości, a czynnik społeczny – oprócz aspektów gospodarczych…
05.03.2024

11. edycja Eco-Miasto rusza za chwilę!

Już 14 marca w siedzibie Ambasady Francji w Polsce odbędzie się inauguracja 11. edycji programu Eco-Miasto.
11.10.2023

Przyjazne miasta receptą na trudne czasy—podsumowujemy 10. edycję programu Eco-Miasto

Dobiegła końca 10. jubileuszowa edycja programu Eco-Miasto zorganizowana pod hasłem „Miasta. Ludzie. Przyszłość.”.

Edycje programu

Chcesz być na bieżąco?Zapisz się na newsletter!

Jeśli masz jakiekolwiek dodatkowe pytania dotyczące projektu, to napisz do nas:
kontakt@eco-miasto.pl

Organizatorzy projektu

© UNEP/GRID-Warszawa 2013-2024