projekt koordynowany przez
Centrum UNEP/GRID-Warszawa
i Ambasadę Francji w Polsce
  • Obecnie zużywamy o połowę więcej zasobów niż nasza planeta jest nam w stanie zaoferować 
  • Masa odpadów komunalnych wyniesie 2,2 miliarda ton rocznie do 2025 roku 
  • Nieprawidłowe wyrzucanie śmieci skutkuje zanieczyszczeniem wody i powietrza  
  • Przeciętny mieszkaniec Polski produkuje średnio 325 kg odpadów każdego roku  
  • Recykling jest niezbędny do zmniejszenia negatywnego wpływu naszego stylu życia na środowisko 

W kategorii miast powyżej 100 tysięcy laureatem konkursu Eco-Miasto w kategorii Odpady i Gospodarka o Obiegu Zamkniętym został Rybnik. Elementem wyróżniającym miasto jest jego unikalny plan implementacji zasad gospodarki obiegu zamkniętego w celu ograniczenia ilości odpadów i rozpowszechnienia recyklingu. Strategia Rozwoju Miasta Rybnik ma na celu podnoszenie świadomości ekologicznej mieszkańców, promowanie proekologicznych postaw i gospodarki obiegu zamkniętego. W ramach przemiany w mieście ma powstać Centrum Zielonej Energii, które będzie sercem nowego systemu gospodarowania odpadami. Śmieci będą tam przetwarzane na liczne sposoby, a część z nich będzie poddawana przetwarzaniu termicznemu w celu otrzymania wodoru, który ma stanowić paliwo lokalnego transportu. Aby usprawnić segregację odpadów powstaną tzw. ekodomki, czyli pawilony mające zastąpić boksy śmietnikowe przy zabudowie wysokiej. Pracownicy ekodomków będą na bieżąco segregować odpady przekazane im przez mieszkańców w jedynie trzech grupach: odpady kuchenne, higieniczne i pozostałe.

Poza CZE, gmina aktywnie działa na polu redukcji ilości odpadów. Radni wyeliminowali jednorazowe produkty z urzędu miasta, a ich ambicja sięga znacznie dalej. Podczas miejskiej majówki w 2019 roku po raz pierwszy użyty został ekokubek wielokrotnego użytku, a w planach jest wprowadzenie systemu wielorazowych naczyń w kaucji krosowej wśród lokalnych restauracji. Jednocześnie, Rybnik jest zaangażowany w inicjatywy międzynarodowe i był jednym ze współautorów Zestawu Narzędzi Zrównoważonego Posiłku Publicznego, którego celem jest implementacja zasad gospodarki o obiegu zamkniętym i minimalizacja marnotrawca żywności.  

Przeczytaj również

Drugie życie kontenerów

Malcom McLean nigdy nie stał się ikoną popkultury, pomimo iż jest osobą która wywarła ogromny wpływ na życie każdego z nas. Jest on wynalazcą i popularyzatorem współczesnych kontenerów.

Francuskie inspiracje dla polskich miast 

Inwestycje w zieleń  W 2020 roku “The National Union of Landscape Enterprises” oraz “Hortis” zaprezentowały ranking najbardziej zielonych miast we Francji.

Zmieniające się oblicza francuskich miast

Idea 15-minutowego miasta, stworzona na Uniwersytecie w Sorbonie przez profesora Carlosa Moreno, coraz chętniej wdrażana jest we francuskich miejscowościach.

Rezyliencja miejska – nowy paradygmat rozwoju

Termin „rezyliencja” oznacza zdolność danego organizmu bądź systemu do powrotu do sprawności po doznanym wstrząsie, który naruszył jego struktury lub dotychczasowy sposób działania.

Hydratico – Woda dla wszystkich, ulga dla środowiska

Woda jest źródłem naszego życia, a dostęp do niej jednym z podstawowych praw człowieka. Jest ona niezbędna dla naszego zdrowia i rozwoju.

Edycje programu

Chcesz być na bieżąco?Zapisz się na newsletter!

Jeśli masz jakiekolwiek dodatkowe pytania dotyczące projektu, to napisz do nas:
kontakt@eco-miasto.pl

Organizatorzy projektu

© UNEP/GRID-Warszawa 2017-2024