• Szacuje się, że transport odpowiada za 20-25% światowej emisji dwutlenku węgla 
  • W samej Unii Europejskiej aż za 60% emisji w transporcie odpowiadają samochody osobowe 
  • Transport drogowy w Polsce odpowiada aż za 95% ogółu emisji transportowych  

W kategorii miast poniżej 100 tysięcy laureatem konkursu Eco-Miasto w kategorii Zrównoważona mobilność została Stalowa Wola. Miasto to wyróżnia zaangażowanie w rozwijanie zrównoważonej mobilności pomimo niewysokiej populacji mieszkańców. W Stalowej Woli stale rośnie liczba ścieżek rowerowych i stopniowo wdrażana jest również kompleksowa Strategia Rozwoju Elektromobilności. Jury doceniło też, że działania władz miejskich obejmują cały obszar funkcjonalny ośrodka.  

Przy wykorzystaniu funduszy zewnętrznych planowana jest wymiana autobusów na elektryczne i budowa stacji ich ładowania. Gmina wprowadziła na 30 przystankach system dynamicznej informacji pasażerskiej. Wszystkie nowo zakupowane autobusy posiadają udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami, mają klimatyzację i dostęp do sieci Internet. Oprócz tego w dalszyck krokach planowane są: przebudowa pięciu pętli autobusowych, budowa 3 zatok autobusowych, wymiana wiat autobusowych na wybranych przystankach autobusowych, a także modernizacja trzech stacji szybkiego ładowania zlokalizowanych na terenie miasta. Na terenie miasta pomimo jego niedużej wielkości z powodzeniem funkcjonuje wypożyczalnia rowerów miejskich, a w systemie zarejestrowanych jest prawie 6000 użytkowników przy 56 tysiącach mieszkańców.  

Przeczytaj również

Broomee – czyli transport publiczny "na zamówienie”

Niestety od wielu lat obserwujemy rosnącą gwałtownie ilość samochodów osobowych w miastach.

Ostrowiec Świętokrzyski - laureat konkursu w kat. Zrównoważona Mobilność

Ostrowiec Świętokrzyski dąży do stworzenia zrównoważonej mobilności miejskiej poprzez angażowanie się w inwestycje mające na celu rozwijanie infrastruktury i usług transportu publicznego, a przy tym j…

Zakaz lotów krótkodystansowych we Francji, a rozwój zrównoważonej mobilności

Wraz z rozwojem lotnictwa i obniżeniem cen biletów, pojawił się problem zwiększających się z roku na rok emisji związanych z tą formą transportu.

Francuskie inspiracje dla polskich miast 

Inwestycje w zieleń  W 2020 roku “The National Union of Landscape Enterprises” oraz “Hortis” zaprezentowały ranking najbardziej zielonych miast we Francji.

Niemcy rewolucjonizują transport

Transport to jedno z największych źródeł emisji gazów cieplarnianych. Szeroka dostępność samochodów osobowych i lotów także krótkodystansowych oddala nas od osiągnięcia neutralności klimatycznej.

Edycje programu

Chcesz być na bieżąco?Zapisz się na newsletter!

Jeśli masz jakiekolwiek dodatkowe pytania dotyczące projektu, to napisz do nas:
kontakt@eco-miasto.pl

Organizatorzy projektu

© UNEP/GRID-Warszawa 2017-2024