projekt koordynowany przez
Centrum UNEP/GRID-Warszawa
i Ambasadę Francji w Polsce
  • Obecnie zużywamy o połowę więcej zasobów niż nasza planeta jest nam w stanie zaoferować 
  • Masa odpadów komunalnych wyniesie 2,2 miliarda ton rocznie do 2025 roku 
  • Nieprawidłowe wyrzucanie śmieci skutkuje zanieczyszczeniem wody i powietrza  
  • Przeciętny mieszkaniec Polski produkuje średnio 325 kg odpadów każdego roku  
  • Recykling jest niezbędny do zmniejszenia negatywnego wpływu naszego stylu życia na środowisko 

W kategorii miast poniżej 100 tysięcy laureatem konkursu Eco-Miasto w kategorii Odpady i Gospodarka o Obiegu Zamkniętym został Zamość. Miasto to może pochwalić się jednym z najbardziej innowacyjnych systemów zbiórki odpadów w Polsce. Tamtejszy System Indywidualnej Segregacji Odpadów składa się z nowoczesnych, bezdotykowych pojemników do segregacji śmieci, które otwierają się za pomocą kodów QR. Dzięki temu mieszkańcy, gmina i firmy odbierające odpady, otrzymują dane na temat rodzaju i ilości wyrzucanych śmieci. Są one też zaprojektowane z myślą o osobach starszych i niepełnosprawnych. Dodatkowo, pojemniki są monitorowane, co powstrzymuje proceder podrzucania odpadów. Kolejnym rozwiązaniem świadczącym o kompleksowym charakterze systemu jest Indywidualna Weryfikacja Odpadów. IWO może być cykliczny lub precyzyjny, na przykład w wypadku, kiedy algorytm sugeruje gospodarstwa z niskim % odpadów selektywnych. Według danych firmy T-Master, obecność systemu sprawia, iż liczba segregujących gospodarstw może wzrosnąć do 90%, a całkowita masa odpadów zmniejszyła się o 40%. Z posegregowanych śmieci możliwe jest wykorzystanie i recykling około 95% ich masy, gdzie liczba ta wynosi zaledwie od 3-5% dla odpadów zmieszanych. Komplementarnie, gmina prowadzi akcje edukacyjne podkreślającą znaczenie recyklingu i segregacji śmieci. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom w Zamościu prawie 60% odpadów jest ponownie używane.  

Przeczytaj również

Kępno - laureat konkursu w kat. Odpady, Gospodarka o Obiegu Zamkniętym

Kępno prowadzi skuteczne działania mające na celu minimalizację ilości wytwarzanych odpadów.

Hydratico – Woda dla wszystkich, ulga dla środowiska

Woda jest źródłem naszego życia, a dostęp do niej jednym z podstawowych praw człowieka. Jest ona niezbędna dla naszego zdrowia i rozwoju.

Budownictwo modułowe- ekologiczna alternatywa dla tradycyjnych konstrukcji

 Obecne trendy demograficzne, takie jak rosnąca liczba populacji i zwiększająca się klasa średnia sprawiają, iż istnieje poważne ryzyko wyczerpania licznych globalnych zasobów, takich jak węgiel,…

Zero Waste w Szkolnych Stołówkach: Wrocław Wprowadza Zasady Zdrowego Żywienia

Wrocław stawia kolejne kroki w kierunku zrównoważonego rozwoju, podejmując inicjatywę mającą ogromny wpływ na zdrowie lokalnej społeczności i adaptację miasta do zmian klimatu.

Humatico - powrót do korzeni

Rolnictwo i produkcja żywności są kluczowymi aktywnościami, które zapewniają nam wysoki poziom życia.

Edycje programu

Chcesz być na bieżąco?Zapisz się na newsletter!

Jeśli masz jakiekolwiek dodatkowe pytania dotyczące projektu, to napisz do nas:
kontakt@eco-miasto.pl

Organizatorzy projektu

© UNEP/GRID-Warszawa 2013-2023