projekt koordynowany przez
Centrum UNEP/GRID-Warszawa
i Ambasadę Francji w Polsce
  • Obecnie zużywamy o połowę więcej zasobów niż nasza planeta jest nam w stanie zaoferować 
  • Masa odpadów komunalnych wyniesie 2,2 miliarda ton rocznie do 2025 roku 
  • Nieprawidłowe wyrzucanie śmieci skutkuje zanieczyszczeniem wody i powietrza  
  • Przeciętny mieszkaniec Polski produkuje średnio 325 kg odpadów każdego roku  
  • Recykling jest niezbędny do zmniejszenia negatywnego wpływu naszego stylu życia na środowisko 

W kategorii miast poniżej 100 tysięcy laureatem konkursu Eco-Miasto w kategorii Odpady i Gospodarka o Obiegu Zamkniętym został Zamość. Miasto to może pochwalić się jednym z najbardziej innowacyjnych systemów zbiórki odpadów w Polsce. Tamtejszy System Indywidualnej Segregacji Odpadów składa się z nowoczesnych, bezdotykowych pojemników do segregacji śmieci, które otwierają się za pomocą kodów QR. Dzięki temu mieszkańcy, gmina i firmy odbierające odpady, otrzymują dane na temat rodzaju i ilości wyrzucanych śmieci. Są one też zaprojektowane z myślą o osobach starszych i niepełnosprawnych. Dodatkowo, pojemniki są monitorowane, co powstrzymuje proceder podrzucania odpadów. Kolejnym rozwiązaniem świadczącym o kompleksowym charakterze systemu jest Indywidualna Weryfikacja Odpadów. IWO może być cykliczny lub precyzyjny, na przykład w wypadku, kiedy algorytm sugeruje gospodarstwa z niskim % odpadów selektywnych. Według danych firmy T-Master, obecność systemu sprawia, iż liczba segregujących gospodarstw może wzrosnąć do 90%, a całkowita masa odpadów zmniejszyła się o 40%. Z posegregowanych śmieci możliwe jest wykorzystanie i recykling około 95% ich masy, gdzie liczba ta wynosi zaledwie od 3-5% dla odpadów zmieszanych. Komplementarnie, gmina prowadzi akcje edukacyjne podkreślającą znaczenie recyklingu i segregacji śmieci. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom w Zamościu prawie 60% odpadów jest ponownie używane.  

Przeczytaj również

Drugie życie kontenerów

Malcom McLean nigdy nie stał się ikoną popkultury, pomimo iż jest osobą która wywarła ogromny wpływ na życie każdego z nas. Jest on wynalazcą i popularyzatorem współczesnych kontenerów.

Humatico - powrót do korzeni

Rolnictwo i produkcja żywności są kluczowymi aktywnościami, które zapewniają nam wysoki poziom życia.

Rybnik – laureat konkursu w kat. Odpady, Gospodarka o Obiegu Zamkniętym

W kategorii miast powyżej 100 tysięcy laureatem konkursu Eco-Miasto w kategorii Odpady i Gospodarka o Obiegu Zamkniętym został Rybnik.

Zmieniające się oblicza francuskich miast

Idea 15-minutowego miasta, stworzona na Uniwersytecie w Sorbonie przez profesora Carlosa Moreno, coraz chętniej wdrażana jest we francuskich miejscowościach.

Hydratico – Woda dla wszystkich, ulga dla środowiska

Woda jest źródłem naszego życia, a dostęp do niej jednym z podstawowych praw człowieka. Jest ona niezbędna dla naszego zdrowia i rozwoju.

Edycje programu

Chcesz być na bieżąco?Zapisz się na newsletter!

Jeśli masz jakiekolwiek dodatkowe pytania dotyczące projektu, to napisz do nas:
kontakt@eco-miasto.pl

Organizatorzy projektu

© UNEP/GRID-Warszawa 2023