projekt koordynowany przez
Centrum UNEP/GRID-Warszawa
i Ambasadę Francji w Polsce
  • 1 na 10 osób nie ma dostępu do czystej zdrowy pitnej 
  • Do 2025 50% populacji będzie żyło w rejonach dotkniętych niedoborem wody pitnej   
  • Odsalanie wody morskiej jest popularną metodą pozyskiwania wody pitnej, często w sposób niezrównoważony 
  • Czysta woda pitna dla wszystkich jest jednym z Celów Zrównoważonego Rozwoju (cel 6.) 

Woda jest źródłem naszego życia, a dostęp do niej jednym z podstawowych praw człowieka. Jest ona niezbędna dla naszego zdrowia i rozwoju. Jednakże, 1 na 10 osób nie ma dostępu do bezpiecznej wody pitnej. W rezultacie, milion osób rocznie umiera z powodu zanieczyszczonej wody i nieodpowiednich warunków sanitarnych. Według badań, oprócz utraty życia, tracimy jednocześnie potencjał gospodarczy. Szacuje się, że brak dostępu do wody i złe warunki sanitarne powodują utratę 260 miliardów dolarów rocznie. Ma to również negatywny wpływ na poprawę sytuacji ekonomicznej krajów najbiedniejszych, gdzie problem jest szczególnie dotkliwy. Co więcej, postępująca zmiana klimatu sprawi, iż z podobnymi problemami będziemy się zmagać w Europie. Prognozy wskazują, iż do 2025 50% populacji będzie żyło na terenach z nieodpowiednimi zasobami wodnymi. 

W przypadku, kiedy istniejące zasoby wód gruntowych, wód słodkich powierzchniowych oraz wody deszczowej nie są wystarczające do zaspokojenia zapotrzebowania lokalnych mieszkańców, często wykorzystuje się odsalanie wody morskiej. W Kuwejcie, 90% zapotrzebowania na wodę jest zaspokajanych właśnie w ten sposób. Natomiast na Malediwach, czy na Malcie całość wody otrzymuje się za pomocą tej metody. Niestety, proces odsalania jest wysoce energochłonny, a w większości miejsc energia do niego wykorzystywana pochodzi z paliw kopalnianych. Powoduje to głębsze uzależnienie od nieodnawialnych źródeł energii i przyspiesza zmianę klimatu z uwagi na sporą ilość emisji. Dodatkowo, produktem ubocznym procesu jest solanka, która zazwyczaj stanowi około 50% produktu końcowego, a jej niewłaściwa utylizacja stanowi poważne zagrożenie dla środowiska.  

Polski start-up, Hydratico, rozwija technologię, która może zrewolucjonizować proces odsalania. Kluczowa jej cecha polega na zintensyfikowanym odparowywaniu hydrodynamicznym, które jest bardziej wydajne i mniej energochłonne. Metoda ta zapewnia największe usuwanie pary z metra kwadratowego powierzchni parowania wśród istniejących metod. Oprócz tego uzdatnia 90% użytej wody, gdzie tradycyjne metody zazwyczaj osiągają wyniki w okolicach 50%. Owa cecha skutkuje jednocześnie w znacznie mniejszych ilościach otrzymywanej solanki, wynoszących jedynie 20% ilości produkowanej przy użyciu konwencjonalnych metod. Co więcej, rozwiązanie Hydratico zużywa 10-krotnie mniej energii, jest tańsze i nie emituje dwutlenku węgla.   

Przeczytaj również

Zmieniające się oblicza francuskich miast

Idea 15-minutowego miasta, stworzona na Uniwersytecie w Sorbonie przez profesora Carlosa Moreno, coraz chętniej wdrażana jest we francuskich miejscowościach.

Czemu Rotterdam jest jak gąbka?

Pod koniec ubiegłego roku Tuvalu ogłosiło, że będzie pierwszym państwem, które stworzy swoją cyfrową kopię w metawersum.

Budownictwo modułowe- ekologiczna alternatywa dla tradycyjnych konstrukcji

 Obecne trendy demograficzne, takie jak rosnąca liczba populacji i zwiększająca się klasa średnia sprawiają, iż istnieje poważne ryzyko wyczerpania licznych globalnych zasobów, takich jak węgiel,…

Humatico - powrót do korzeni

Rolnictwo i produkcja żywności są kluczowymi aktywnościami, które zapewniają nam wysoki poziom życia.

AQUARes – Innowacyjne zarządzanie gospodarką wodną

Na początku lipca 2021 roku Europę Zachodnią nawiedziły ulewne deszcze. Według ekspertów niektóre z dotkniętych regionów nie doświadczyły podobnego poziomu opadów od 1000 lat.

Edycje programu

Chcesz być na bieżąco?Zapisz się na newsletter!

Jeśli masz jakiekolwiek dodatkowe pytania dotyczące projektu, to napisz do nas:
kontakt@eco-miasto.pl

Organizatorzy projektu

© UNEP/GRID-Warszawa 2023