projekt koordynowany przez
Centrum UNEP/GRID-Warszawa
i Ambasadę Francji w Polsce
 • 500 Renault ZOE i 250 Dacii Spring dostępnych 24/7 w Paryżu i jego przedmieściach. 
 • Bezpłatna aplikacja na smartfony umożliwia łatwą rezerwację, uruchomienie i zwrot samochodu.  
 • Konkurencyjne ceny i elastyczne pakiety bez abonamentu i ograniczeń w czasie spełniają zróżnicowane potrzeby paryżan. 
 • Usługa zgodna z zaleceniami sanitarnymi francuskiego Ministerstwa Transportu. 

20 maja 2020 roku Grupa Renault uruchomiła w Paryżu usługę wynajmu samoobsługowego ZITY by Mobilize. Do dyspozycji mieszkańców Paryża dostarczono flotę 500 w pełni elektrycznych samochodów Renault ZOE, a od września 2021 roku dołączyło 250 również w pełni elektrycznych Dacii Spring. Jednocześnie rozszerzono też strefę w której można korzystać z tej usługi o miejscowości podparyskie: Boulogne-Billancourt, Clichy, Issy-les-Moulineaux, Meudon, Sèvres i Vanves . Uruchomienie usługi zbiegło się z początkiem rozwoju pandemii COVID-19 i związanymi z tym obostrzeniami i było w pełni zgodne z ogólnokrajowymi zaleceniami sanitarnymi francuskiego Ministerstwa Transportu ogłoszonymi w związku ze stopniowym odmrażaniem gospodarki.  

Wobec obecnego kryzysu sanitarnego i kluczowych wyzwań związanych z ochroną środowiska jesteśmy jeszcze bardziej przekonani o zaletach tego dodatkowego środka transportu dla mieszkańców Paryża. Zity spełnia ostre wymagania w zakresie bezpieczeństwa sanitarnego. Jest to rozwiązanie samoobsługowe, wykorzystujące samochody elektryczne, ale jednocześnie dostępne dla wszystkich i zrównoważone. Pozwoli nam walczyć z zanieczyszczeniem powietrza i ociepleniem klimatu  ― powiedział Gilles Normand, Gilles Normand, dyrektor ds. pojazdów Mobilize należącej do Grupy Renault. 

Elastyczne pakiety dostosowane do zróżnicowanych potrzeb:  

 • Usługa dostępna 24/7 w Paryżu i w kilku miejscowościach podparyskich. 
 • Nieodpłatna rejestracja, potwierdzana w ciągu 24 do 48 h, bez obowiązku wykupienia abonamentu oraz bez minimalnego lub maksymalnego czasu wynajmu. 
 • Promocyjna opłata 0,29 euro/minutę. 
 • Stałe ceny dla określonych przedziałów czasowych w przypadku dłuższego wynajmu: 
  •  24 h: 35 euro, 
  •  48 h: 55 euro, 
  •  72 h: 65 euro. 
 • „Pakiety oszczędne” – kredyty czasowe, które można wykorzystać podczas kolejnych wynajmów w przypadku częstego korzystania z usługi*: 
  • Pakiet Smart w cenie 30 euro – 35 euro do wykorzystania przy kolejnych wynajmach za pomocą aplikacji, 
  • Pakiet Smart w cenie 50 euro – 60 euro do wykorzystania, 
  • Pakiet Smart w cenie 80 euro – 100 euro do wykorzystania. 
  • Dodatkowe minuty można również wykorzystać w Madrycie, gdzie usługa ZITY zostanie ponownie aktywowana 20 maja, a docelowo również w innych miastach, w których będzie w przyszłości wprowadzana. 
 • ZITY oferuje również opcję „stand-by”, która umożliwia zachowanie samochodu po preferencyjnej stawce 0,13 euro/min, gdy musimy na krótko zaparkować samochód. 
 • W zależności od trasy aplikacja zaproponuje użytkownikowi najbardziej atrakcyjną formułę, zarówno minutową, jak i ryczałtową. 

Po skorzystaniu z usługi można zostawić samochód w dowolnym, dozwolonym miejscu parkingowym w Paryżu, bez płacenia za parking. 

Zalety usługi ZITY: 

W aplikacji mobilnej ZITY użytkownicy mogą sprawdzić na mapie o każdej porze dnia i nocy, gdzie znajduje się najbliższy samochód. Rezerwacja jest błyskawiczna, a samochód odblokowuje się za pomocą aplikacji. Aby zakończyć wynajem, należy zaparkować na dowolnym naziemnym parkingu publicznym w Paryżu, a następnie zablokować samochód. 

 • Pięciomiejscowe samochody są wyposażone w kamerę cofania, czujniki zbliżeniowe, GPS, ekran dotykowy i regulator prędkości.  
 • Ponad 150 samochodów jest wyposażonych w foteliki dziecięce i można je natychmiast zlokalizować za pomocą mobilnej aplikacji bez dodatkowych kosztów. 
 • Gwarantowany poziom naładowania akumulatora – technologia wykorzystywana w Renault ZOE z floty ZITY pozwala na pobranie w czasie rzeczywistym wszystkich informacji wyświetlanych na desce rozdzielczej, w tym poziomu naładowania akumulatora. W przypadku rozładowania akumulatora poniżej wymaganego poziomu minimalnego samochód przestaje być dostępny, a zespół ZITY przejmuje i doładowuje samochód. 
 • Dostępność i inteligentna lokalizacja samochodów: daleki zasięg akumulatora ZOE oznacza rzadsze doładowywanie, dzięki czemu na ulicach jest dostępnych więcej samochodów. Niezwykle wydajna platforma cyfrowa ZITY umożliwia inteligentne i szybkie rozmieszczanie w mieście samochodów po przeglądzie. Użytkownik ma gwarancję, że z łatwością znajdzie samochód w pobliżu. 

Środki bezpieczeństwa sanitarnego: 

Zgodnie z ogólnokrajowymi zaleceniami sanitarnymi opracowanymi przez francuskie Ministerstwo Transportu pracownicy Zity są wyposażeni w maski i muszą przestrzegać bezpiecznej odległości od innych osób przy odbieraniu i odstawianiu samochodów, jak również na trasie.  

Podczas ładowania i czynności serwisowych pracownicy każdorazowo przeprowadzają dezynfekcję (środkiem wirusobójczym i bakteriobójczym) powierzchni, których dotykają użytkownicy.  

Użytkownikom zaleca się noszenie maski, umycie rąk mydłem lub żelem do dezynfekcji przed i po każdym użyciu samochodu oraz przestrzeganie środków bezpieczeństwa określonych przez rząd i WHO, aby chronić zdrowie innych klientów i pracowników obsługujących samochody ZITY. 

Przyjęte zasady czyszczenia i dezynfekcji samochodów sprawdziły się w okresie obostrzeń przeciwepidemicznych. Były stosowane w samochodach użyczanych służbie zdrowia ze szpitali regionu paryskiego i wolontariuszom Czerwonego Krzyża w Paryżu (patrz komunikat + link). 

W porozumieniu z obiema instytucjami system nieodpłatnego użyczania zostanie stopniowo zastąpiony ofertą specjalną z rabatem 25%, dostępną na platformie Hoptisoins szpitali regionu paryskiego.  

Grupa Renault  

Grupa Renault jest w awangardzie nowo kształtowanej koncepcji mobilności. Dzięki Aliansowi z Nissanem i Mitsubishi Motors oraz unikatowemu know-how w napędach elektrycznych, a także wzajemnie dopełniającym się pięciu markom (Renault, Dacia, Łada, Alpine i Mobilize), oferuje klientom zrównoważone i innowacyjne rozwiązania w zakresie mobilności. Działa w ponad 130 krajach i w 2020 roku sprzedała 2,9 milionów samochodów. Ponad 170 tysięcy pracowników każdego dnia realizuje misję grupy, aby mobilność zbliżała ludzi. Grupa, gotowa do podjęcia wyzwań na drogach i w sporcie, realizuje ambitny projekt transformacji, skupiony na generowaniu wartości. Projekt zakłada rozwój innowacyjnych technologii i usług, nowej zelektryfikowanej oraz jeszcze bardziej konkurencyjnej i zrównoważonej gamy samochodów. W odpowiedzi na wyzwania związane z ochroną środowiska Grupa Renault wyznaczyła sobie ambitny cel osiągnięcia neutralności węglowej w Europie do 2040 roku. 

Zity by Mobilize  

Usługa carsharingu Zity by Mobilize jest oferowana przez spółkę joint-venture Grupy Renault i firmy Ferrovial. Jest dostępna w Madrycie (od 2018 r.) oraz w Paryżu i regionie paryskim (od 2020 r.). Zity by Mobilize posiada flotę  
1 250 samochodów elektrycznych (750 w Madrycie i 500 w Paryżu) i ponad 430 000 klientów.  

Mobilize  

Mobilize zarządza usługami w zakresie mobilności, energii i danych. Należy do Grupy Renault. Mobilize wykorzystuje otwarte ekosystemy, zapewnia elastyczne rozwiązania w zakresie mobilności i promuje zrównoważoną transformację energetyczną zgodnie z celem Grupy Renault, która chce osiągnąć neutralność węglową, oraz dążeniem do rozwijania gospodarki o obiegu zamkniętym. 

Partner materiału

Renault Group

Przeczytaj również

Rybnik - laureat konkursu w kat. Zrównoważona Mobilność

Rybnik angażuje się w rozwijanie innowacyjnych technologii w sektorze transportu zbiorowego i inwestuje w przyszłość, zakupując autobusy elektryczne oraz buduje ogólnodostępną stację zasilania pojazdó…

Broomee – czyli transport publiczny "na zamówienie”

Niestety od wielu lat obserwujemy rosnącą gwałtownie ilość samochodów osobowych w miastach.

Niemcy rewolucjonizują transport

Transport to jedno z największych źródeł emisji gazów cieplarnianych. Szeroka dostępność samochodów osobowych i lotów także krótkodystansowych oddala nas od osiągnięcia neutralności klimatycznej.

Stalowa Wola – laureat konkursu w kat. Zrównoważona mobilność

W kategorii miast poniżej 100 tysięcy laureatem konkursu Eco-Miasto w kategorii Zrównoważona mobilność została Stalowa Wola.

Francuskie inspiracje dla polskich miast 

Inwestycje w zieleń  W 2020 roku “The National Union of Landscape Enterprises” oraz “Hortis” zaprezentowały ranking najbardziej zielonych miast we Francji.

Edycje programu

Chcesz być na bieżąco?Zapisz się na newsletter!

Jeśli masz jakiekolwiek dodatkowe pytania dotyczące projektu, to napisz do nas:
kontakt@eco-miasto.pl

Organizatorzy projektu

© UNEP/GRID-Warszawa 2013-2024