projekt koordynowany przez
Centrum UNEP/GRID-Warszawa
i Ambasadę Francji w Polsce
 • 500 Renault ZOE i 250 Dacii Spring dostępnych 24/7 w Paryżu i jego przedmieściach. 
 • Bezpłatna aplikacja na smartfony umożliwia łatwą rezerwację, uruchomienie i zwrot samochodu.  
 • Konkurencyjne ceny i elastyczne pakiety bez abonamentu i ograniczeń w czasie spełniają zróżnicowane potrzeby paryżan. 
 • Usługa zgodna z zaleceniami sanitarnymi francuskiego Ministerstwa Transportu. 

20 maja 2020 roku Grupa Renault uruchomiła w Paryżu usługę wynajmu samoobsługowego ZITY by Mobilize. Do dyspozycji mieszkańców Paryża dostarczono flotę 500 w pełni elektrycznych samochodów Renault ZOE, a od września 2021 roku dołączyło 250 również w pełni elektrycznych Dacii Spring. Jednocześnie rozszerzono też strefę w której można korzystać z tej usługi o miejscowości podparyskie: Boulogne-Billancourt, Clichy, Issy-les-Moulineaux, Meudon, Sèvres i Vanves . Uruchomienie usługi zbiegło się z początkiem rozwoju pandemii COVID-19 i związanymi z tym obostrzeniami i było w pełni zgodne z ogólnokrajowymi zaleceniami sanitarnymi francuskiego Ministerstwa Transportu ogłoszonymi w związku ze stopniowym odmrażaniem gospodarki.  

Wobec obecnego kryzysu sanitarnego i kluczowych wyzwań związanych z ochroną środowiska jesteśmy jeszcze bardziej przekonani o zaletach tego dodatkowego środka transportu dla mieszkańców Paryża. Zity spełnia ostre wymagania w zakresie bezpieczeństwa sanitarnego. Jest to rozwiązanie samoobsługowe, wykorzystujące samochody elektryczne, ale jednocześnie dostępne dla wszystkich i zrównoważone. Pozwoli nam walczyć z zanieczyszczeniem powietrza i ociepleniem klimatu  ― powiedział Gilles Normand, Gilles Normand, dyrektor ds. pojazdów Mobilize należącej do Grupy Renault. 

Elastyczne pakiety dostosowane do zróżnicowanych potrzeb:  

 • Usługa dostępna 24/7 w Paryżu i w kilku miejscowościach podparyskich. 
 • Nieodpłatna rejestracja, potwierdzana w ciągu 24 do 48 h, bez obowiązku wykupienia abonamentu oraz bez minimalnego lub maksymalnego czasu wynajmu. 
 • Promocyjna opłata 0,29 euro/minutę. 
 • Stałe ceny dla określonych przedziałów czasowych w przypadku dłuższego wynajmu: 
  •  24 h: 35 euro, 
  •  48 h: 55 euro, 
  •  72 h: 65 euro. 
 • „Pakiety oszczędne” – kredyty czasowe, które można wykorzystać podczas kolejnych wynajmów w przypadku częstego korzystania z usługi*: 
  • Pakiet Smart w cenie 30 euro – 35 euro do wykorzystania przy kolejnych wynajmach za pomocą aplikacji, 
  • Pakiet Smart w cenie 50 euro – 60 euro do wykorzystania, 
  • Pakiet Smart w cenie 80 euro – 100 euro do wykorzystania. 
  • Dodatkowe minuty można również wykorzystać w Madrycie, gdzie usługa ZITY zostanie ponownie aktywowana 20 maja, a docelowo również w innych miastach, w których będzie w przyszłości wprowadzana. 
 • ZITY oferuje również opcję „stand-by”, która umożliwia zachowanie samochodu po preferencyjnej stawce 0,13 euro/min, gdy musimy na krótko zaparkować samochód. 
 • W zależności od trasy aplikacja zaproponuje użytkownikowi najbardziej atrakcyjną formułę, zarówno minutową, jak i ryczałtową. 

Po skorzystaniu z usługi można zostawić samochód w dowolnym, dozwolonym miejscu parkingowym w Paryżu, bez płacenia za parking. 

Zalety usługi ZITY: 

W aplikacji mobilnej ZITY użytkownicy mogą sprawdzić na mapie o każdej porze dnia i nocy, gdzie znajduje się najbliższy samochód. Rezerwacja jest błyskawiczna, a samochód odblokowuje się za pomocą aplikacji. Aby zakończyć wynajem, należy zaparkować na dowolnym naziemnym parkingu publicznym w Paryżu, a następnie zablokować samochód. 

 • Pięciomiejscowe samochody są wyposażone w kamerę cofania, czujniki zbliżeniowe, GPS, ekran dotykowy i regulator prędkości.  
 • Ponad 150 samochodów jest wyposażonych w foteliki dziecięce i można je natychmiast zlokalizować za pomocą mobilnej aplikacji bez dodatkowych kosztów. 
 • Gwarantowany poziom naładowania akumulatora – technologia wykorzystywana w Renault ZOE z floty ZITY pozwala na pobranie w czasie rzeczywistym wszystkich informacji wyświetlanych na desce rozdzielczej, w tym poziomu naładowania akumulatora. W przypadku rozładowania akumulatora poniżej wymaganego poziomu minimalnego samochód przestaje być dostępny, a zespół ZITY przejmuje i doładowuje samochód. 
 • Dostępność i inteligentna lokalizacja samochodów: daleki zasięg akumulatora ZOE oznacza rzadsze doładowywanie, dzięki czemu na ulicach jest dostępnych więcej samochodów. Niezwykle wydajna platforma cyfrowa ZITY umożliwia inteligentne i szybkie rozmieszczanie w mieście samochodów po przeglądzie. Użytkownik ma gwarancję, że z łatwością znajdzie samochód w pobliżu. 

Środki bezpieczeństwa sanitarnego: 

Zgodnie z ogólnokrajowymi zaleceniami sanitarnymi opracowanymi przez francuskie Ministerstwo Transportu pracownicy Zity są wyposażeni w maski i muszą przestrzegać bezpiecznej odległości od innych osób przy odbieraniu i odstawianiu samochodów, jak również na trasie.  

Podczas ładowania i czynności serwisowych pracownicy każdorazowo przeprowadzają dezynfekcję (środkiem wirusobójczym i bakteriobójczym) powierzchni, których dotykają użytkownicy.  

Użytkownikom zaleca się noszenie maski, umycie rąk mydłem lub żelem do dezynfekcji przed i po każdym użyciu samochodu oraz przestrzeganie środków bezpieczeństwa określonych przez rząd i WHO, aby chronić zdrowie innych klientów i pracowników obsługujących samochody ZITY. 

Przyjęte zasady czyszczenia i dezynfekcji samochodów sprawdziły się w okresie obostrzeń przeciwepidemicznych. Były stosowane w samochodach użyczanych służbie zdrowia ze szpitali regionu paryskiego i wolontariuszom Czerwonego Krzyża w Paryżu (patrz komunikat + link). 

W porozumieniu z obiema instytucjami system nieodpłatnego użyczania zostanie stopniowo zastąpiony ofertą specjalną z rabatem 25%, dostępną na platformie Hoptisoins szpitali regionu paryskiego.  

Grupa Renault  

Grupa Renault jest w awangardzie nowo kształtowanej koncepcji mobilności. Dzięki Aliansowi z Nissanem i Mitsubishi Motors oraz unikatowemu know-how w napędach elektrycznych, a także wzajemnie dopełniającym się pięciu markom (Renault, Dacia, Łada, Alpine i Mobilize), oferuje klientom zrównoważone i innowacyjne rozwiązania w zakresie mobilności. Działa w ponad 130 krajach i w 2020 roku sprzedała 2,9 milionów samochodów. Ponad 170 tysięcy pracowników każdego dnia realizuje misję grupy, aby mobilność zbliżała ludzi. Grupa, gotowa do podjęcia wyzwań na drogach i w sporcie, realizuje ambitny projekt transformacji, skupiony na generowaniu wartości. Projekt zakłada rozwój innowacyjnych technologii i usług, nowej zelektryfikowanej oraz jeszcze bardziej konkurencyjnej i zrównoważonej gamy samochodów. W odpowiedzi na wyzwania związane z ochroną środowiska Grupa Renault wyznaczyła sobie ambitny cel osiągnięcia neutralności węglowej w Europie do 2040 roku. 

Zity by Mobilize  

Usługa carsharingu Zity by Mobilize jest oferowana przez spółkę joint-venture Grupy Renault i firmy Ferrovial. Jest dostępna w Madrycie (od 2018 r.) oraz w Paryżu i regionie paryskim (od 2020 r.). Zity by Mobilize posiada flotę  
1 250 samochodów elektrycznych (750 w Madrycie i 500 w Paryżu) i ponad 430 000 klientów.  

Mobilize  

Mobilize zarządza usługami w zakresie mobilności, energii i danych. Należy do Grupy Renault. Mobilize wykorzystuje otwarte ekosystemy, zapewnia elastyczne rozwiązania w zakresie mobilności i promuje zrównoważoną transformację energetyczną zgodnie z celem Grupy Renault, która chce osiągnąć neutralność węglową, oraz dążeniem do rozwijania gospodarki o obiegu zamkniętym. 

Partner materiału

Renault Group

Przeczytaj również

Francuskie inspiracje dla polskich miast 

Inwestycje w zieleń  W 2020 roku “The National Union of Landscape Enterprises” oraz “Hortis” zaprezentowały ranking najbardziej zielonych miast we Francji.

Wrocław - laureat konkursu w kat. Zrównoważona mobilność

W kategorii miast powyżej 100 tysięcy laureatem konkursu Eco-Miasto w kategorii Zrównoważona mobilność został Wrocław.

Stalowa Wola – laureat konkursu w kat. Zrównoważona mobilność

W kategorii miast poniżej 100 tysięcy laureatem konkursu Eco-Miasto w kategorii Zrównoważona mobilność została Stalowa Wola.

Zakaz lotów krótkodystansowych we Francji, a rozwój zrównoważonej mobilności

Wraz z rozwojem lotnictwa i obniżeniem cen biletów, pojawił się problem zwiększających się z roku na rok emisji związanych z tą formą transportu.

Niemcy rewolucjonizują transport

Transport to jedno z największych źródeł emisji gazów cieplarnianych. Szeroka dostępność samochodów osobowych i lotów także krótkodystansowych oddala nas od osiągnięcia neutralności klimatycznej.

Edycje programu

Chcesz być na bieżąco?Zapisz się na newsletter!

Jeśli masz jakiekolwiek dodatkowe pytania dotyczące projektu, to napisz do nas:
kontakt@eco-miasto.pl

Organizatorzy projektu

© UNEP/GRID-Warszawa 2013-2023