projekt koordynowany przez
Centrum UNEP/GRID-Warszawa
i Ambasadę Francji w Polsce

Zarówno firma jednoosobowa, która ma w swoim wyposażeniu jeden samochód służbowy, jak i duża korporacja, która zajmuje się zarządzaniem wieloma procesami, czy też firma z sektora przemysłu ciężkiego – wszystkie korzystają ze środowiska. To nie zawsze oczywisty dla każdego fakt; w artykule zwracamy uwagę na istotny aspekt współdziałania biznesu i każdego z nas z troską o naturę.

W ostatnich latach wiele mówi się o ochronie środowiska, priorytecie działań (naprawczych) człowieka. Konsulting środowiskowy jest – powinien być – zatem naturalnie priorytetem dla biznesu. Polega na profesjonalnym doradztwie z zakresu ochrony środowiska w kontekście wpływu działalności biznesu i instytucji na jego stan. Najprościej odpowiedzieć, że jeżeli firma korzysta ze środowiska i wpływa na nie, to mieści się w ramach oferty Konsultingu Środowiskowego. Na chwilę obecną najpilniej potrzebują tego rodzaju usług podmioty, których priorytetem jest modernizacja różnych instalacji w celu spełnienia surowych norm środowiskowych. Brak zastosowania wymaganych rozwiązań może nie tylko generować ryzyko formalnoprawne dla przedsiębiorcy w zakresie ochrony środowiska czy gospodarki odpadami, ale również wpływać na utrudnienie korzystania z mechanizmów finansowych coraz częściej łączących się z szeroko rozumianą polityką prośrodowiskową.

W tej kwestii skala ma znaczenie, ponieważ im większa ingerencja człowieka w środowisko – tym potężniejsze mogą być straty naturalne, kosztem zysków. To zaburzenie ekosystemów i brak balansu, zaś jednym z celów konsultingu środowiskowego jest przywrócenie równowagi między działalnością człowieka, a jego wpływem na środowisko. Nasuwa się pytanie – czy większy może więcej? To zapewne kwestia przekonania, ale co warto jeszcze podkreślić – największe przedsiębiorstwa mają często wiele pod-sektorów, w których konsulting środowiskowy dotyczy niemal każdego segmentu ich działalności gospodarczej. Początkowo może to dla nich stanowić wyzwanie, ale gdy zaczynają się odnajdywać w prośrodowiskowej rzeczywistości, to rozumieją, że każdy sektor jest również potężną grupą odbiorców komunikacji – wewnętrznej i zewnętrznej. To w niej realizują m.in. swoje cele w ramach CSR i ESG. Od tych realizacji zależą kolejne, zatem środowisko jest dziś tematem nie do pominięcia w biznesie.

To bardzo ważne, ponieważ jedną z wielu pozytywnych stron konsultingu środowiskowego jest potencjał edukacyjny. Firma, która ustanawia swoje działania jako jeden z tematów do komunikacji publicznej jest w stanie wpłynąć na klientów / odbiorców swojej oferty rozszerzając również ich świadomość. Niestety, w ostatnich latach przybywa firm, które stylizują siebie na proekologicznych, a w rzeczywistości ich działania są tzw. greenwashingiem, czyli iluzoryczną ochroną środowiska. W tym rozumieniu większy może więcej, ale nie zawsze lepiej. Tutaj również usługa konsultingu środowiskowego pomoże wyperswadować wyżej wspomniane maskowanie, ponieważ – być może – odbiorcy dają się zwodzić, ale organy państwowe, regulacje UE i wielu innych nie da się oszukać. One rozliczają biznes po czynach, a nie serii argumentów. Warto zatem przygotować się do takiego ewentualnego rozliczenia z pomocą profesjonalisty – jak firma SAFEGE Polska, która usługi środowiskowe oferuje w Polsce już ponad 30 lat. Pamiętajmy, że postawy proekologiczne są coraz częściej weryfikowane, staje się to standardem, a skala rośnie w oczach. Możemy być pewni, że od ochrony środowiska nie da się uciec, ale dla porządku warto zmienić sposób myślenia. My jesteśmy środowiskiem, więc chroniąc je – chronimy i siebie.

Być proekologicznym – to brzmi zdecydowanie dumnie, o ile nie jest rozumiane jako trend, moda, a konieczność; kluczowa jest tego świadomość. Czy „proekologiczny” zawsze więc znaczy również „bardziej świadomy”? Niektóre firmy nie potrzebują sił zewnętrznych, by rozumieć, że są częścią środowiska, natomiast potrzebują wsparcia we wdrożeniu zmian i od strony technologicznej, i od strony formalnoprawnej (np. operat wodnoprawny, ocena oddziaływania inwestycji na środowisko). Zdarza się, że wspomniana świadomość bywa wywołana efektem kontroli – jeżeli przedsiębiorstwo jest po twardym zderzeniu z organami kontrolującymi przestrzeganie ochrony środowiska – najczęściej stara się dopasować do obowiązujących norm i przepisów.

Reasumując: sankcje formalnoprawne czy też finansowe skutecznie skłaniają do rewizji swojego postępowania i wdrożenia szeregu działań naprawczych. Zdecydowanie warto zmienić sposób myślenia o środowisku, ponieważ odpowiednio wcześnie wdrożone działania ochronne są również zapobiegawczymi, zaś troszcząc się o ekosystem i naturę, opiekujemy się również przyszłymi pokoleniami, od których będą zależały dalsze losy jakości życia na wspólnej planecie.


Artykuł autorstwa

SAFEGE S.A.S. Oddział w Polsce

Firma SAFEGE S.A.S. Oddział w Polsce (SUEZ Consulting Polska) istnieje w Polsce od ponad 30 lat i należy do francuskiej Grupy SUEZ. Zapewnia kompleksowe prowadzenie każdej inwestycji działając aktywnie poprzez konsulting strategiczny i inżynieryjny w sektorze ochrony środowiska, transportu oraz gospodarki komunalnej, budownictwa i przemysłu. SAFEGE Polska wspiera także samorządy lokalne i przedsiębiorstwa przemysłowe w procesie transformacji ekologicznej i energetycznej, jak również w procesie adaptacji do zmian klimatycznych.

SAFEGE Polska to własne biuro projektowe oraz 33 biura w Polsce i 200 stałych pracowników oraz kilkuset współpracowników – specjalistów w każdej dziedzinie inżynierii. Firma współpracuje z instytucjami publicznymi, klientami komercyjnymi, przemysłowymi, przedsiębiorcami i władzami lokalnymi.

Przeczytaj również

23.02.2023

Inauguracja 10. edycji Programu Eco-Miasto

Już 2 marca rusza 10.edycja Programu Eco-Miasto. Eco-Miasto to znana marka wśród jednostek samorządu terytorialnego w Polsce.
30.09.2022

Konferencja Eco-Miasto 2022: w czasach niepewności potrzebujemy nadziei

Konferencja „Nadzieja w czasach niepewności”, która odbyła się 28 września w warszawskim Centrum Nauki Kopernik, była wydarzeniem zamykającym 9.
29.09.2022

Znamy laureatów 9. edycji konkursu Eco-Miasto

Zwieńczeniem konferencji „Nadzieja w czasach niepewności”, która odbyła się 28 września 2022 w warszawskim Centrum Nauki Kopernik, było ogłoszenie lau…
14.09.2022

Miasto do życia — od czego zacząć? – podsumowanie webinaru Eco-Miasto

Pierwszy powakacyjny webinar organizowany w ramach projektu Eco-Miasto odbył się 12 września 2022 roku z inicjatywy UNEP/GRID-Warszawa, Ambasady Franc…

Chcesz być na bieżąco?Zapisz się na newsletter!

Jeśli masz jakiekolwiek dodatkowe pytania dotyczące projektu, to napisz do nas:
kontakt@eco-miasto.pl

Organizatorzy projektu

© UNEP/GRID-Warszawa 2023