• Budownictwo odpowiada za konsumpcję 40% energii w Unii Europejskiej 
  • Od 2030 roku wszystkie nowe budynki w UE będą musiały być zeroemisyjne 
  • Domy pasywne używają jedynie 10-20% energii potrzebnej dla tradycyjnych budynków 
  • Na polskim rynku mamy rozwijającą się ofertę usług związanych z budownictwem domów pasywnych 

Europejski Nowy Zielony Ład wyznaczył ambitny cel jakim jest zostanie pierwszym neutralnym klimatycznie kontynentem na świecie. Realizacja tych planów wymaga drastycznych zmian w wielu dziedzinach naszego życia. Dotyczy to również miejsc, w których mieszkamy i pracujemy. Budownictwo zużywa 40% wytworzonej energii i odpowiada za 36% całkowitej emisji CO2 w Unii Europejskiej. Jest ono jednym z kluczowych obszarów niezbędnych do skutecznej transformacji. Od 1 stycznia 2030 każdy nowy budynek w UE będzie musiał być zeroemisyjny, co stanowi istotny czynnik napędzający nowe metody budownictwa. Przemianę naszych nieruchomości przyspieszyć może również aktualny kryzys energetyczny, który zmusza nas do myślenia o wydajności i energooszczędności. 

Aktualne trendy z zakresu ochrony środowiska i zapowiedź przyszłych regulacji spowodowały znaczny wzrost popularności rozwiązań takich jak domy pasywne. Dzięki inteligentnemu projektowi takie budowle używają energii słonecznej, wewnętrznych źródeł ciepła i odzyskiwania ciepła do ogrzewania pomieszczeń zimą. Podczas lata, pokoje utrzymują chłodne temperatury poprzez użycie technik, takich jak strategiczne zacieniowanie. Takie rozwiązania eliminują potrzebę posiadania tradycyjnych systemów ogrzewania i chłodzenia. Oszczędności wynikające z tego tytułu, pozwalają na zakup lepszych okien, materiałów izolacyjnych i systemów wentylacji, dzięki czemu pasywne domy potrzebują jedynie od 10 do 20% energii niezbędnej dla tradycyjnych budowli.  

W Polsce operują już firmy, które specjalizują się w budownictwie domów pasywnych. Twój Dom Pasywny to firma, która zajmuje się budową domów energooszczędnych, pasywnych, bądź nawet dodatnich energetycznie. Ich kompleksowa oferta obejmuje nawet sprzedaż działki, aranżację ogrodu i budowę przydomowej farmy fotowoltaicznej. Co ciekawe, większość rozwiązań jest osobiście sprawdzana przez właścicieli firmy w domu pasywnym, w którym mieszkają. Innym przykładem firmy zajmującej się domami pasywnymi jest pracownia architektoniczna MIDI. Jej zespół składa się z pasjonatów i ekspertów w temacie zrównoważonego rozwoju i budownictwa pasywnego. MIDI poza projektowaniem domów energooszczędnych o kosztach ogrzewania nawet 80% niższych niż w tradycyjnym budownictwie, jednocześnie wpisuje swoje projekty w otaczający je krajobraz i otoczenie. Poza tworzeniem projektów nowych budowli, pracownia wykonuje projekty rewitalizacyjnie obiektów o różnej skali.  

Na polskim rynku możemy również znaleźć firmy, które zajmują się tworzeniem produktów mających na celu poprawę wydajności energetycznej budynków. VestaEco rozwija technologie i rozwiązania z zakresu izolacji termicznej.  Ich płyty z włókna lignocelulozowego, poza naturalnym pochodzeniem, są znakomitym izolatorem ciepła. Ich charakterystyka pozwala ogrzać pomieszczenia niewielkim kosztem w zimę, chronić przed gorącem w lecie i oddawać na zewnątrz nadmiar wilgoci. Takie innowacje pozwalają na termomodernizację istniejących budynków, ale też doskonale sprawdzają się przy projektowaniu nowych domów pasywnych.  

Przeczytaj również

Konin - laureat konkursu w kat. Efektywność Energetyczna, OZE, Jakość Powietrza

Konin został wyróżniony za kompleksowe podejście do poprawy efektywności energetycznej budynków.

Pionierzy ze Szczytna

Produkcja energii elektrycznej odpowiada za 40% całkowitej globalnej emisji dwutlenku węgla.

Gdynia – laureat konkursu w kat. Efektywność Energetyczna, Odnawialne Źródła Energii

W kategorii miast powyżej 100 tysięcy laureatem konkursu Eco-Miasto w kategorii Efektywność Energetyczna i Odnawialne Źródła Energii została Gdynia.

Warszawa - laureat konkursu w kat. Efektywność Energetyczna, OZE, Jakość Powietrza

Warszawa jest symbolem konsekwencji i długoterminowej pracy nad poprawą efektywności energetycznej budynków oraz budowania zrównoważonych wzorców rozwoju miejskiego.

Rezyliencja miejska – nowy paradygmat rozwoju

Termin „rezyliencja” oznacza zdolność danego organizmu bądź systemu do powrotu do sprawności po doznanym wstrząsie, który naruszył jego struktury lub dotychczasowy sposób działania.

Edycje programu

Chcesz być na bieżąco?Zapisz się na newsletter!

Jeśli masz jakiekolwiek dodatkowe pytania dotyczące projektu, to napisz do nas:
kontakt@eco-miasto.pl

Organizatorzy projektu

© UNEP/GRID-Warszawa 2017-2025